Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?
Studenti hotelových škol se o uplatnění bát nemusejí. Pracovníci v gastronomii dlouhodobě chybí
Studentka Kristýna umí v konkurenci všech budoucích servírek a číšníků nejlépe namíchat koktejl a také připravit kávu. Celý školní rok se účastnila soutěží, kde právě tyto dovednosti předváděla. Nakonec ovládla i přehlídku České ručičky, která propaguje řemesla. „I když studium hotelnictví nebylo mým vysněným oborem, nakonec jsem se v něm našla,“ přiznává.
Zkušenosti se Kristýně hodí i teď na brigádě v kavárně. Právě mele kávu a připravuje cappuccino. Několika zkušenými pohyby nakonec tvaruje lístek na mléčné pěně. Podobných káv udělá v kavárně na rohu jedné z rušných brněnských křižovatek několik desítek denně.
„Praxe ve škole probíhá v kavárně a následně v hotelu v oblasti housekeepingu. Moc to pomáhá, protože když pak přijdete někam na brigádu, kde se vás zeptají, co umíte, víte, že vlastně umíte všechno. Nebojíte se a i zaměstnavatel na vás kouká jinak,“ popisuje dívka, která se původně chtěla stát policejní psovodkou.
Vášeň pro soutěžení
Při rozhodování o své budoucí profesi se ale rozhodla držet citátu spisovatele Elberta Hubbarda, který visí na stěně kavárny: Když vám život dává citrony, připravte limonádu.
Čtěte také
„Řekla jsem si, že potřebuji minimálně maturitu, abych vůbec něčeho dosáhla. Rozhodla jsem se tedy pro čtyřleté studium hotelnictví na SŠ Charbulova v Brně. Pomáhají mi ale i soutěže, a navíc jsem si ještě udělala barmanský kurz, takže mám certifikát. Za tu dobu, co míchám, mě začala škola bavit,“ přiznává s úsměvem.
Soutěžení nakonec vyústilo v Kristýnino vítězství v letošním ročníku přehlídky řemeslných oborů České ručičky v kategorii servírka. „Paní mistrová na praxi mě doporučila, začaly nácviky na soutěžení, které mě moc bavily. A pak přišla soutěž, která mě zavedla k Českým ručičkám, kdy jsem měla v součtu dvou disciplín nejvyšší počet bodů,“ popisuje studentka, zatímco umývá prázdné hrnky.
Míchat drinky
Do budoucna by chtěla dívka u oboru, který příští rok dokončí, zůstat. „Dokážu si představit, že by to byl okruh, ve kterém bych zůstala. Asi bych nechtěla mít kavárnu nebo hotel. To je moc složité. Umím si ale představit, že bych v budoucnu míchala drinky v nějakém lepším baru.“
O uplatnění se Kristýna Dluhošová bát nemusí. Pracovníci v gastronomii dlouhodobě chybí. Podle posledních údajů nabízely úřady práce napříč Českem na pozicích číšník nebo barman více než tři a půl tisíce volných míst.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.