Češi stárnou, firmy je nechtějí. Co pomůže k zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku?
Firmám chybí kvalifikovaní lidé. A bude hůř – Češi stárnou. Podle statistického úřadu čeká největší propad ekonomiky aktivních lidí na konci třicátých a začátku čtyřicátých let dalšího století. Řešením by mohlo být větší zaměstnávání seniorů. V současné době ale v Česku zaměstnávání seniorů není populární. Stejně jako nabídka zkrácených úvazků, která byla loni daňově zvýhodněna. Proč by se to mělo změnit?
„Práce v důchodovém věku mě motivuje v tom smyslu, že je člověk mezi lidmi a pohybuje se,“ popisuje Přemysl Kadraba, který pracuje i ve svých sedmdesáti osmi letech. Čtyřikrát týdně dochází do skladu Amazonu v obci Dobrovíz ve Středočeském kraji.
V Česku pracuje podle dat Českého statistického úřadu z roku 2021 zhruba desetina lidí v důchodovém věku. Někteří pracovat nechtějí nebo nemůžou, naopak ti, kteří by chtěli, často naráží na nezájem ze strany zaměstnavatelů.
Předdůchodové problémy
Čtěte také
Problémy s hledáním práce ale začínají pociťovat lidé v předdůchodovém věku, už kolem 55. roku života.
„Jakmile lidé v této věkové skupině o práci přijdou, je pro ně hledání nových příležitostí komplikované,“ upozorňuje Kateřina Legnerová z Katedry personalistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Podobný závěr vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK pro Amazon, ve kterém v první polovině letošního roku odpovídalo přes tisíc lidí.
S tím, že už padesátníci přestávají být pro firmy perspektivní, se setkávají také personální agentury, jak potvrzuje Jiří Halbrštát z pracovní agentury ManpowerGroup: „Pokud někam pošlou životopis, firmy se jim neozývají nebo je dokonce vyřazují z výběrových řízení,“ uvádí Halbrštát.
U lidí v důchodovém věku je pak kvůli různým zdravotním omezením situace s hledáním zaměstnání ještě komplikovanější. „Největší překážkou zaměstnávání lidí v důchodovém věku jsou především předsudky, konzervativní přístup manažerů a malá otevřenost zkráceným a částečným úvazkům,“ vyjmenovává Halberštát.
Čtěte také
Dostupnost zkrácených úvazků
Právě nabídka zkrácených úvazků by mohla zaměstnávání pomoci. Česko ale v tomto ohledu zaostává za průměrem Evropské unie. Stát přitom loni zvýhodnil zaměstnávání lidí nad 55 let na částečné úvazky. Ekonom z Metropoltiní univerzity Dominik Stroukal se domnívá, že se tato situace v Česku mění pomalu i kvůli kulturním vzorcům, které není možné rychle změnit.
Zkrácení úvazku je v Česku i nadále spojeno s větší administrativou a také náklady na zaměstnance.
Související
-
30 let jsme čekali na reformu, zní z odborů. Jaký důchod čeká zaměstnance v náročných profesích?
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL představí návrh důchodové reformy. Má určit i to, kdy budou chodit do penze lidé pracující v náročných podmínkách.
-
V budoucnu bude pro práci klíčová kreativita a představivost, říká autor knihy Budoucnost nepráce
Pomáhá různým firmám zavádět digitální inovace včetně AI. Filip Dřímalka je manažer zabývající se novými trendy a inovacemi. „AI není strašák,“ vysvětluje.
-
Po záchvatu zapomněl na pokutu od revizora. Díky Milostivému létu teď senior dluh splatil
Pan Jaroslav zapomněl na pokutu od revizora. Dluh se vyšplhal na 19 tisíc. „Byl jsem nešťastný. Kamarád mi ale řekl, že je tu Milostivé léto. Znamená to pro mě hodně.“