Češi stárnou, firmy je nechtějí. Co pomůže k zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku?

Firmám chybí kvalifikovaní lidé. A bude hůř – Češi stárnou. Podle statistického úřadu čeká největší propad ekonomiky aktivních lidí na konci třicátých a začátku čtyřicátých let dalšího století. Řešením by mohlo být větší zaměstnávání seniorů. V současné době ale v Česku zaměstnávání seniorů není populární. Stejně jako nabídka zkrácených úvazků, která byla loni daňově zvýhodněna. Proč by se to mělo změnit?

„Práce v důchodovém věku mě motivuje v tom smyslu, že je člověk mezi lidmi a pohybuje se,“ popisuje Přemysl Kadraba, který pracuje i ve svých sedmdesáti osmi letech. Čtyřikrát týdně dochází do skladu Amazonu v obci Dobrovíz ve Středočeském kraji. 

V Česku pracuje podle dat Českého statistického úřadu z roku 2021 zhruba desetina lidí v důchodovém věku. Někteří pracovat nechtějí nebo nemůžou, naopak ti, kteří by chtěli, často naráží na nezájem ze strany zaměstnavatelů.

Předdůchodové problémy

Čtěte také

Problémy s hledáním práce ale začínají pociťovat lidé v předdůchodovém věku, už kolem 55. roku života.

„Jakmile lidé v této věkové skupině o práci přijdou, je pro ně hledání nových příležitostí komplikované,“ upozorňuje Kateřina Legnerová z Katedry personalistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Podobný závěr vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK pro Amazon, ve kterém v první polovině letošního roku odpovídalo přes tisíc lidí. 

S tím, že už padesátníci přestávají být pro firmy perspektivní, se setkávají také personální agentury, jak potvrzuje Jiří Halbrštát z pracovní agentury ManpowerGroup: „Pokud někam pošlou životopis, firmy se jim neozývají nebo je dokonce vyřazují z výběrových řízení,“ uvádí Halbrštát.

U lidí v důchodovém věku je pak kvůli různým zdravotním omezením situace s hledáním zaměstnání ještě komplikovanější. „Největší překážkou zaměstnávání lidí v důchodovém věku jsou především předsudky, konzervativní přístup manažerů a malá otevřenost zkráceným a částečným úvazkům,“ vyjmenovává Halberštát.

Čtěte také

Dostupnost zkrácených úvazků

Právě nabídka zkrácených úvazků by mohla zaměstnávání pomoci. Česko ale v tomto ohledu zaostává za průměrem Evropské unie. Stát přitom loni zvýhodnil zaměstnávání lidí nad 55 let na částečné úvazky. Ekonom z Metropoltiní univerzity Dominik Stroukal se domnívá, že se tato situace v Česku mění pomalu i kvůli kulturním vzorcům, které není možné rychle změnit. 

Zkrácení úvazku je v Česku i nadále spojeno s větší administrativou a také náklady na zaměstnance. 

autoři: Patrik Salát , zup
Spustit audio

Související