Češi přinesli světlo do Betléma

Hlavní náměstí v palestinském Betlémě zdobí nová připomínka toho, že právě tady se podle biblické legendy narodil Ježíš Nazaretský. Jde o betlémskou hvězdu, která svítí díky solárnímu článku. Zařízení nainstalovali čeští technici a upozornili tak, že Česká republika se ve slunné Palestině angažuje v zavádění solárních technologií. Samotné rozsvěcení hvězdy se však neobešlo bez komplikací.

Na střeše betlémského Mírového střediska se poněkud nervózně pohybuje asi desítka Čechů. Část jich přijela namontovat betlémskou hvězdu, ostatní jsou pracovníci diplomatického zastoupení na palestinských územích.

Něco se však zadrhlo v koordinaci s místními partnery, a tak se ptám šéfa českého styčného úřadu v Rámalláhu Iva Šilhavého, proč se čeká.

"Palestinskému technikovi Williamovi řekli, že má přijít v 15.30 hodin, přestože dohoda byla, že dorazíme kolem druhé hodiny, aby se všechno stihlo nainstalovat," vysvětluje Ivo Šilhavý "Doufám, že betlémskou hvězdu stihneme rozsvítit," dodává.

Během čekání mám možnost promluvit si s Miroslavem Vášou o betlémské hvězdě. "To je zařízení, které slouží k nabití akumulátorů," ukazuje. "Akumulátory rozsvěcí betlémskou hvězdu. Jde o přesnou kopii hvězdy z betlémské jeskyně."

Zařízení dopravil na Blízký východ letecký speciál českého ministerstva vnitra. Všechno je potřeba zapojit ještě před setměním a dřív, než nás personál Mírového střediska ze střechy vyžene.

Co si od projektu Miroslav Váša z firmy SunnyWatt vlastně slibuje? "V Betlémě po nás Češích něco zůstane. Všichni nosí světlo z Betléma, tak my naopak doneseme světlo do Betléma," domnívá se s tím, že o reference a další zakázky mu nejde. "Obchod s tím nemá co dělat. Betlémská hvězda je čistě pro srdíčko, pro radost," vysvětluje.

Také diplomat Ivo Šilhavý potvrzuje, že jde o dárek české firmy Ježíšovu rodišti. "Rozsvícení hvězdy přímo souvisí s projektem Vlády České republiky, který v Betlémě realizujeme ve spolupráci s českou společností a palestinskou firmou Elemco. Testujeme využitelnost solární energie v palestinských podmínkách," podotýká.

Češi se v Palestině od jara podílejí na měření slunečního svitu, teploty, prašnosti nebo větru. Výsledky dostává palestinská vláda, která se pak může teoreticky rozhodnout, že například nepostaví elektrárnu.

"Konkrétní výhled pro české firmy zatím není, jsou tu však vítané, aby se ujaly jakýchkoli dalších návazných projektů v oblasti solární energie. Samozřejmě se toho může chopit kdokoliv jiný," dodává ke spolupráci Ivo Šilhavý.

Technik William během rozhovorů dorazil a napodruhé donesl i potřebné nářadí. Oživování srdce celého systému se úspěšně blíží k závěru. Jenže mezitím chybí výsuvná plošina, aby technici mohli k samotné hvězdě.

Miroslav Váša ještě naštěstí neví, že hvězda není propojená. Až svou práci dokončí a bude chtít rozsvítit, tak zjistí, že je někde problém.

Hvězda je přímo na fasádě Mírového střediska a minout ji nemůže žádný poutník ani turista, který na náměstí zavítá. Inženýr Váša uvažuje, jestli by tu neměl být z výchovných důvodů zmíněn také zdroj energie pro temně rudé světlo.

"Měl jsem na mysli rudé světlo pod hvězdou. Bylo by fajn, kdyby kolemjdoucí věděli, na co se dívají, domnívá se Miroslav Váša s tím, že si lidé pomyslí, že jde o hvězdu z jeskyně a nepochopí, proč je vystavena na náměstí.

Nad Betlémem za chvíli zapadne slunce, technici finišují a na náměstí přibývá lidí, kteří s napětím čekají, jestli se hvězda opravdu rozsvítí.

A najednou je to tady! Je to za námi, hvězda svítí. Nakonec se tedy vše podařilo, Palestinci jsou mistři improvizace. Zatímco nám tekly nervy, oni byli naprosto v klidu a dávali si jednu kávu za druhou. Zaplať pánbůh. A tady dvakrát!

Spustit audio