Češi dnes nemají dobrý postoj k rodině, prohlašuje mediátorka Bělková

1. srpen 2019

Ve Velké Británii je mediace součástí společnosti, všichni ji znají podobně jako právníky nebo zubaře. V Česku se o tomto oboru příliš neví. Takovou zkušenost nabyla mediátorka Kateřina Bělková, která působí v Praze i v Londýně. Jak v rozhovoru říká, lidé v Česku jsou nastavení na konflikt a nevědí, co mají od mediace očekávat.

„První úlohou mediátora po naladění komunikačního kódu je dostat mezi lidi balanc, rovnováhu,“ přibližuje Bělková.

Například po dvacetiletém dominantním vztahu se snaží mediátor do vztahu klientů přinést rovnost. Rozumné řešení je ale často inteligentní a důstojný rozchod. Pak si lidé vzájemně si ledacos odpustí.

Zajímá mě, jaký dopad mám na životní prostředí, říká propagátorka low impact životního stylu

Zero waste - bezobalový - bez obalu

Tereza Slavíčková je propagátorka životního stylu zero waste nebo low impact – tedy s co nejnižším dopadem na životní prostředí. Začala nákupy bez obalu. Novému životnímu stylu se věnuje od loňského léta, kdy tváří v tvář hrozbě sucha přehodnotila svůj dosavadní život. Jak to vypadá v praxi? Ptala se Lucie Výborná.

„Udělají tlustou čáru a jdou dál,“ říká s tím, že při mediaci se posilují submisivnější typy a naopak potlačují dominantnější a vůdčí.

Jako mediátorka se snaží, aby se rozcházející páry dobře rozešly, pokud to je jejich cílem. Zakázku obou dvou je ale potřeba dobře zmapovat, protože lidé často ani nevědí, co přesně chtějí, když na mediaci přichází.

A také se stává, že spolu pár nakonec zůstane. „Mám pár, který nedávno absolvoval svatbu, přišel se velmi surově rozejít, a dneska mají druhé dítě a jsou úžasní,“ pochvaluje si.

Rodina stojí na kvalitě partnerství

Lidé k ní přicházejí, protože se nemohou dohodnout, jsou zaplavení emocemi, naštvaní… Právě mediace je zemitě dostává zpět k tomu, aby si věci mezi sebou vyříkali. „Komunikační kód u nás je agresivní,“ konstatuje s tím, že mediátor vrací zpět zdravost komunikačního kódu, který je rozrušen.

A proč je v Česku stále tak vysoká rozvodovost? Lidé si velmi pozdě říkají o pomoc na partnerské a vztahové rovině, mnoho rozvodových mediací by tak vůbec nemuselo být. „Často se mediace zvrhne v párovou terapii,“ přibližuje důvody vysoké rozvodovosti.

Češi také nemají úctu k rodině. Zaměřují se na různé jiné nadstavby než na budování a rozvíjení rodiny, což je podle Bělkové velká škoda. „Lidé na sebe nemají čas, chybí jim pospolitost... Vše stojí na kvalitě partnerského vztahu,“ zamýšlí se.

autoři: Jan Pokorný , prh