Bývalý cyklista Ján Svorada: Tour de France i další klasiky vnímají cyklisté daleko silněji než olympijský závod

1. červenec 2022

Hostem sportovní talkshow Páteční finiš Kateřiny Neumannové je v den startu 109. ročníku slavné Tour de France bývalý profesionální cyklista Ján Svorada. V jakém období se začal rodák z Trenčína profilovat jako spurtér? Čím se během závodní kariéry vyznačoval borec, který byl silnější ve sprintu než ve vrchařských etapách? Poslechněte si celý rozhovor s cyklistou, který v kariéře vyhrál tři etapy na Tour de France, pět etap na Giro d'Italia a tři etapy na Vueltě!

Honzo, během závodní kariéry jsi byl hlavně sprinterem. Jak jsi na vícedenních závodech přežíval vrchařské etapy, aby jsi vždy dojel v limitu?

Hlavně v začátku mé kariéry u profesionálů jsem měl problémy, protože jsem nebyl zvyklý na tak dlouhé a náročné kopce. Postupem času, kdy jsem se dostával na závody do zahraničí, tak pro mě každá etapa byla tréninkem na ty náročné vícedenní soutěže. Vybudoval jsem si potřebnou silovou vytrvalost a při dobré formě už pro mě nebyl problém dokončit etapu v tzv. gruppetu.

Čtěte také

Pod pěti olympijskými kruhy jsi startoval hned třikrát. Co pro cyklisty start na této vrcholné akci znamená?

Cyklistika má poměrně silnou historii a důležité závody jako Tour de France, světový šampionát, klasiky typu Kolem Flander a podobně. Myslím si, že spousta cyklistů tyto akce vnímá daleko silněji než olympiádu. Nehledě na to, že silniční cyklistika je týmový sport a na olympijské hry se startovní místa přidělují na základě bodového ohodnocení státu. Je pak těžké jako jediný zástupce státu bojovat například proti osmičlennému týmu. Když si vzpomenu na svoji účast v Atlantě, tak tam jsem za Českou republiku startoval sám. Není pak lehké vymýšlet nějakou taktiku. Důvodem je i to, že v profesionálním cyklistickém týmu je o závodníka lépe postaráno než na olympijských hrách, což je ale z hlediska počtu startujících pochopitelné.

Měl jsi po skončení kariéry na stole i nabídky trénovat mladé cyklisty, kterým bys mohl předávat zkušenosti?

Nikdo se mě nesnažil tímhle směrem lámat. Ani si nejsem jist, zda by to bylo to pravé ořechové pro mě. Cyklistiku miluji, ale trénování by mě aktuálně ani nebavilo. Člověk je vyčerpaný z toho věčného cestování a asi by mě život v týmovém autě a pořád na jiných hotelech nenaplňoval.

Jak Svoradovi po skončení kariéry funguje byznys s cyklistickým vybavením? Jak často si bývalý závodník sedne do cyklistického sedla? Myslí si, že může vyrůst nějaký následovník po Peterovi Saganovi? Užijte si rozhovor s bývalým vynikajícím spurterem a poslouchejte Radiožurnál Sport, kde budeme monitorovat to nejdůležitější z letošního 109. ročníku Tour de France.

Páteční finiš K. Neumannové na Radiožurnálu Sport

Související