Bylo to strašné, ale nezničilo nás to. V tom spatřuji naději, konstatuje farář z Moravské Nové Vsi

2. červenec 2021

Pátera Mariána Kalinu zastihlo tornádo přímo v kostele v Moravské Nové Vsi během mše, sebralo střechu a část kostelní věže. V tu chvíli bylo v kostele asi 20 lidí. „Tak vroucně a hluboce jsem se možná ještě nemodlil, aby se nikomu z těch lidí nic nestalo,“ přiznává. A nyní podle něj přichází období, kdy je důležitá nejen materiální, ale i duchovní pomoc. „To, co nyní prožívám, je obrovská vlna solidarity, se kterou jsem se ještě nikdy nesetkal.“

Čtěte také

Na závěr rozhovoru Lucie Výborné s Mariánem Kalinou se přidal i reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana. Ten před týdnem přijel na místo nejen jako novinář. „Dostal jsem rukavice a pustil jsem se do práce. Připadal bych si trochu trapně, kdybych tam chodil jenom s mikrofonem,“ přiznává.

Právě díky mnoha dobrovolníkům je podle něj během tří dnů většina obcí relativně čistá od té nejhrubší suti. „Do podzimu by měly být domy zakryté a třeba do dvou, do tří let to budou ukázkové obce,“ odhaduje. Proč z Lubomíra Smatany udělalo tornádo na Moravě optimistu?

autoři: Lucie Výborná , prh
Spustit audio

Související