Bronislav Ostřanský: O tom, co je na islámu dobré, se z médií nedozvíme

23. červenec 2013

Kdyby si prý o islámu měl dělat názor pouze na základě toho, co vidí v televizi a jiných médiích, zřejmě by se ho bál. „Chápu, že lidé, kteří si tvoří názor pouze na základě mediálních titulků, mohou mít důvod k obavám,“ podotýká v rozhovoru s Lucií Výbornou arabista a odborník na islám Bronislav Ostřanský.

Jeho pohled jakožto islamologa je komplexnější. „Z islámu, stejně jako z jiných náboženství, může vzejít mnoho dobrého i zlého. Problém však je, že o tom dobrém se z médií nedozvíme,“ říká.

Jedním z témat, jimž se západní média v souvislosti s islámem často věnují, je postavení žen v muslimských zemích. „V Božích očích jsou si muž a žena rovni. Podle Koránu však mají rozdílná práva a povinnosti,“ říká k tomu Bronislav Ostřanský.

„Muslimští vykladači často zdůrazňují, že muž a žena jsou fyzicky a psychicky odlišní. Tomu podle nich odpovídá místo v rámci Božích ustanovení,“ shrnuje muslimský pohled na postavení žen v islámské společnosti.

Hrozí vlastně podle Bronislava Ostřanského to, co Samuel Huntington v polovině 90. let nazval střetem civilizací? Jak souvisí ramadán a dopravní nehody? A co by si měli přečíst ti, kteří se chtějí o islámu dozvědět víc než jen to, co nám předkládají média?

Záznam celého rozhovoru s Bronislavem Ostřanským a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio