Britové se budou muset naučit pít pivo z kelímků

Při návštěvě britských výčepů, kde obsluhuje barman nebo barmanka přímo u pípy a spropitné není zvykem, dostanete místo půllitru pintu piva. To je něco málo přes 500 mililitrů. Pěna neexistuje. Přesná míra pinty je právě horní okraj sklenice, což někteří shledávají jako poněkud mokrou zkušenost. Tato slavná britská instituce - skleněná pinta - je ale podle všeho na odchodu.

Každým rokem dojde v britských výčepech k 87 tisícům zranění rozbitým sklem. Jiný údaj praví, že každým rokem je těmito sklenicemi a láhvemi napadeno 5,5 tisíce osob. Britské ministerstvo vnitra proto v zájmu bezpečnosti zadalo odborníkům projekt vývoje nové pintové sklenice. Pokud možno z nerozbitného materiálu.

Ve velkém výčepu U Regenta ve středu města Walton on Thames nedaleko Londýna vrchní barman o záměru ministerstva vnitra nevěděl vůbec nic. Protože bylo horko, se svou skleněnou pintou správně vychlazeného piva jsem vyšel ke stolům venku.

Jeden z hostů, Joe, mě ochotně seznámil se svým názorem na plastové kelímky, které by měly nahradit tradiční pintovou sklenici. "Ano, je to podle mě dobrý nápad, protože menšina přestane rozbíjet sklenice, zvláště o víkendech. Když lidé přeberou, jsou z toho značné problémy a příliš velké škody," řekl Joe.

To bylo v podvečer. Krátce poté jsem doma v rádiu shodou okolností vyslechl informaci, že co se piva týče, britští studenti v nejednom případě milerádi vypijí ekvivalent své hmotnosti. Pak jsem zašel k sousedovi Johnu Marshallovi. Zajímal mě jeho názor na navrhované pivní nádoby nového typu.

"Naprosto chápu důvody, jako je bezpečnost. Vím, že hodně lidí každým rokem přijde ve výčepech ke zranění sklem, ať už nešťastnou náhodou nebo v důsledku zlovolného útoku. Ale jsem tak trochu tradicionalista a osobně nerad piji pivo z čehokoli jiného než ze skla," řekl John Marshall.

Přiznal se také, že ze sklenic pije pivo už bezmála 50 let. Tento zvyk nehodlá najednou měnit. Přisadil jsem si, protože s Johnem naprosto souhlasím. Nabídl jsem poznatek zpravodaje londýnských Timesů, že kelímky z plastů mají pachuť.

"Ano, plasty mají odlišnou chuť. Sklo je chemicky neutrální. S tím si ovšem nedělám starosti. Je to u mě tak trochu iracionální. Prostě nerad piji pivo z jiné nádoby než skleněné. Je to z mého hlediska věc tradice," řekl soused John. Pak jsme přešli k informaci v novinách, že plastové kelímky by byly dražší než skleněné pinty, které mají životnost zhruba tři měsíce. Co na to John Marshall?

"Myslím, že to tak je. Mám podezření, že dokud se ten plast nepoškodí, lidé ho budou používat, což podle mě taky není přitažlivá alternativa. Pít z opotřebovaného levně vypadajícího kelímku, to se mi vůbec nezamlouvá," poznamenal John Marshall.

A tak mě napadlo, že v této ostrovní zemi, kde neexistují vratné láhve a sklo má pramalou cenu, se možná budou brzy vyrábět drahé umývatelné plastové pinty do výčepů, to vše v zájmu bezpečnosti. Vůbec mě ta vyhlídka netěší.

autor: mkc
Spustit audio