Břetislav Tureček: Na Blízkém východě se utloukají argumenty

Palestinci chtějí koncem týdne požádat na půdě OSN o uznání nezávislého státu, nebo aspoň o povýšení svého statusu na mezinárodní scéně. Už dlouhé měsíce se v médiích rozebírá každý detail jejich kampaně i protitahů Izraele. Někdy je až zábavné sledovat, jak obě strany vybírají a překrucují argumenty, jen aby s nimi mohly v této debatě takříkajíc „utlouci“ druhou stranu.

Palestinci nemohou mít nezávislý stát, protože jejich území ani nemá pevně stanovené hranice, říkají zastánci Izraele, který pevně stanovené hranice nemá ani po třiašedesáti letech své existence.

Nezávislý stát musí mít posvěcení Rady bezpečnosti, tvrdí také fanoušci Izraele v Americe, ale třeba i v České republice. Přitom obě tyto země před třemi lety uznaly jednostranně odtržené Kosovo, které má v OSN asi dvakrát méně stoupenců než palestinský stát.

Zaznívá také argument, že Palestina nemůže být nezávislá, protože závisí na zahraniční finanční pomoci. I to je jistě zajímavý pohled. Ještěže ho neslyší třeba Řekové se svou zadluženou republikou padající do propasti státního bankrotu.

Palestinci a jejich příznivci si však také vyzobávají, co chtějí. Láká je třeba vidina, že by mohli posílat domnělé zločiny izraelské armády a židovských osadníků k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Už méně Palestinci mluví o tom, že před stejným soudem by pak mohli stanout také jejich lidé.

Na tomhle místě je potřeba se zamyslet, koho pro tento účel označovat za ony rozhodující Palestince. Západem podporovaná vláda v Rámalláhu chce navzdory některým západním mocnostem dosáhnout palestinské nezávislosti. Západem zatracovaná vláda v Gaze je ve shodě s Izraelem proti tomu. Islamisté říkají, že si chtějí nezávislost vybojovat se zbraní.

Je to tedy pořádný guláš. Fandit v něm se střízlivou myslí některé ze stran snad ani nemůže být možné.

Spustit audio