Bojovníci Islámského státu jí vytrhli dceru z náručí. Už ji nikdy neuvidí…

13. duben 2015

Lenka s Jarmilou nepojedou do Iráku poprvé. Přečtěte si mrazivou reportáž, kterou přímo z místa napsaly v září roku 2014…

Bojovníci Islámského státu jí vytrhli dceru z náručí. Už ji nikdy neuvidí… „Vytrhli mi ji přímo z náruče. Strašně se bojím, že svou dcerku už nikdy neuvidím,“ vzlyká Aida Heneno. 43letá žena vypadá s šedinami a temnými kruhy pod očima jako stařena. To, co si vytrpěla, si jen málokdo dokáže představit.

A její utrpení není u konce. Se svým slepým, o dvacet let starším mužem nyní obývá velký taneční sál určený donedávna ke svatebním radovánkám. Teď se tady tísní s dalšími 200 lidí.

„Deset dní nás ISIS věznil v našem vlastním dome”

Jen vstoupíte, hučí to tady jako v úlu. Unuděné děti hledají jakoukoli zábavu, aby si ukrátily dlouhou chvíli. Starší muži posedávají na studených schodech se zapálenou cigaretou a vyhaslým pohledem. O soukromí si zde může každý nechat jen zdát.

Přitom ještě před pár týdny obývala většina z nich pohodlné domy v městečku Karakoš nedaleko Mosulu. Vyhnal je ale postup ISIS.

„Deset dní nás ISIS věznil v našem vlastním domě. Nemohli jsme odejít. Neměli jsme ani co pít. Když jsme se objevili u okna, začali na nás střílet. Jen tak, pro zábavu. Nutili nás konvertovat k islámu. Ale i kdybychom to udělali, stejně by nás dříve nebo později zabili. Nejsou to lidé. Jsou to odporní vrazi,“ dodává a strach, který prožila, se jí zračí v očích.

Aida Heneno se synem

Slovo, které budí strach

Paní Aida je jednou z mála lidí, kteří se dostali ze spárů ISIS. Ti se ke křesťanům, jezídům, ale i k muslimům odsuzujícím jejich praktiky chovají s nebývalou krutostí.

Mučení, vraždění a znásilňování ve jménu Alláha je jednou ze strategií boje ISIS. Strach, který vyvolává jen vyslovení slova Dá`iš (arabsky ISIS), žene uprchlíky z jejich domovů neuvěřitelnou rychlostí. Ani se nemusí v dálce objevit typická černá vlajka a většina prchá paralyzovaná strachem jen s ranečkem nejnutnějších věcí.

Ovšem málo není ani těch, kteří s ISIS sympatizují. A nejen to. Mnoho sunnitských muslimů ze Sindžáru, Mosulu nebo Anbáru se přidává k ISIS s vidinou toho, že získají majetky uprchlíků. Mediální svět nedávno ovládly příběhy jezídů, na kterých ISIS spáchal genocidu.

Příslušníky staré náboženské skupiny ISIS vytlačil z oblasti Sindžár, kterou po staletí tradičně obývali. Jezídské ženy a dívky byly postaveny před volbu konvertovat k islámu a vdát se za bojovníka ISIS, nebo žít jako otrokyně, případně zemřít. Jen nemnoha se podařilo ze zajetí utéct.

autoři: Jarmila Štuková , Lenka Klicperová
Spustit audio

Více o tématu