Boj o Bílý dům

Jakou roli sehrají při boji o Bílý dům černošští Američané a historická vlna protestů?

20. září 2020
Předchozí díl
Následující díl

Kromě pandemie a nově uvolněného místa v Nejvyšším soudu po smrti Ruth Ginsburgové se v roce prezidentských voleb dostalo do popředí ještě další silné téma. Spojené státy zažily po smrti černocha George Floyda vlnu protestů, kterých se podle průzkumů zúčastnilo 15 až 26 milionů lidí, což by z nich dělalo největší hnutí v amerických dějinách. Témata systematického rasismu, policejní brutality i násilné části protestů a bezpečnosti se logicky stala součástí volební kampaně.

Donald Trump se chopil historické vlny protestů po svém, kladl důraz na jejich minoritní, násilnou část a začal se silně profilovat jako prezident zákona a pořádku.

„Můj byznys je závislý na turistice, pořádám konference, a to ve městech, která jsou teď ničena protestujícími. To je špatné. Potřebuju, aby to skončilo, moje živnost na tom závisí. Trump to zajistí. Já věřím v právo a pořádek a on taky,“ tvrdí Trumpova volička Erica.

„On bude podporovat naši armádu a naši policii. Myslím, že pokud se protestující vymknou kontrole, měli by je střílet paintballovými kuličkami, označit si je a zatknout. Podívejte, tamhle to je jasná kandidátka na ránu kuličkou,“ říká Cherry, která se také v prezidentských volbách chystá dát hlas Donaldu Trumpovi.

Bude v Bidenově Americe bezpečno?

V Charlotte v Severní Karolíně obě ženy sledují zatím jen slovní potyčku prezidentových odpůrců a příznivců. Trumpovo heslo, že v Bidenově Americe nebude bezpečno, u obou žen padá na úrodnou půdu. Ovšem podle průzkumů se nezdá, že by prezident touto částí kampaně dokázal pohnout voliči mimo svou základnu.

„To je Trumpova Amerika. Biden nemá absolutně žádnou zodpovědnost, není ani senátor. Za Obamy se tyhle věci neděly, neděly se ani za Clintona, ani za Bushe. Policie se snaží dělat dobrou práci. Samozřejmě existují lidé, kteří jsou nějakým způsobem mentálně nebo morálně poškozeni, a v té policii by být neměli a existuje i různý přístup policistů k různým rasám. To je bez debaty,“ myslí si Čechoameričan Jan Smilek, Bidenův volič z Virginie.

Biden se snaží svými veřejnými projevy balancovat mezi podporou protestů, odsuzováním jejich násilné části a odmítáním návrhů odebrat policii peníze. Na domech a zahrádkách Američanů se v poslední době vyrojily cedule na podporu policie a vystavují si je tam jak voliči Donalda Trumpa, tak Joea Bidena.

Hlasy Afroameričanů můžou rozhodnout

Oba kandidáti do větší či menší míry usilují o hlasy černošských Američanů. Nejen demokratický, ale i republikánský nominační sjezd hostil poměrně hodně Afroameričanů, v tomto případě promlouvajících na podporu prezidenta Trumpa.

„Mluvilo tam víc černochů, než kolik jich měli republikáni v publiku. Mohli být klidně zaplacení nebo Trumpovi něco dluží, nevím. Já volila Reagana nebo Bushe, ale ne Trumpa,“ říká Afroameričanka Kathy ze státu Ohio.

Naopak bělošský Američan Marty z Pittsburghu Trumpa volí a vystoupení černochů na jeho podporu oceňuje. „Když vidíte ty nebělošské lidi kolem Trumpa – vůbec si nemyslím, že by byl rasista. Všichni víme, že jeho osobnost je problém. Ale myslím, že se ten termín nadužívá. Když dnes s někým lidi nesouhlasí, tak ho nazvou rasistou.“

Afroameričani zachránili Bidena v primárkách a jejich co největší účast potřebuje i teď v boji o Bílý dům, i když zdaleka ne pro všechny je ideálem, třeba pro George a Jamese z Washingtonu. „Vím o tom, že Biden stál za zákonem o trestním právu z roku 1994. Ale podívejte se na poslední čtyři roky. Nepřinesly nám vůbec nic. Byly dobré jen pro bohaté. Pořád křičí, jak máme nejskvělejší ekonomiku všech dob. My ji tedy nevidíme.“

Čtěte také

„Biden byl součástí Obamova týmu. Takže snad nám bude schopný naslouchat víc než tenhle prezident, protože ten rozhodně nemá k lidem blízko. Proto budeme volit Bidena, nebo klidně strom nebo kohokoli. Všechno je lepší než Trump,“ tvrdí jeden z mužů.

Trump podle studie Pew Research Center před čtyřmi lety dokázal vyhrát, i když ho podpořilo jen šest procent černošských voličů. Znamená to, že mezi Afroameričany může v podstatě jen získat. Pomohlo by mu i to, kdyby jich co nejvíc volit nešlo. Jako třeba Ken z Pensylvánie, který nevidí důvod volit, jak vysvětluje při házení na basketbalový koš na svém sídlišti v Pensylvánii.

autoři: Jan Kaliba , vla
Spustit audio

Související