Bláznivost nás nepustila. Ani tah na hudbu, shodují se členové Pražského výběru

17. červen 2019

Lucie Výborná natáčela ve zkušebně rozhovor s Pražským výběrem, než se kapela vydá na šňůru letních koncertů. Poslední desku natočili před pětadvaceti lety, přesto se snaží o revizi své hudby. Jak tuto aktualizaci vnímají Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Klaudius Kryšpín, Jiří Hrubeš a Vilém Čok? A co DJ Rockstar?

Zanedlouho vystoupí na pražském festivalu Metronom. Repertoár prý zatím nemají, pracují na úpravách svých skladeb s DJ Rockstarem. „Jsme tajná disko kapela,“ smějí se a Michael Kocáb vysvětluje: „Vždycky jsme koketovali s elektronickým zvukem, tenhle svět je nám blízký. Naše věci jiným způsobem ožijí a Výběr začne znít moderněji.“

Chceme vystoupit ze svého stínu, říká Michal Pavlíček. Vydá Pražský výběr novou desku?

Pražský výběr

Na Metronome festivalu na pražském Výstavišti vystoupí i kapela Pražský výběr. Písničky budou prý dávat do modernějšího kabátu. Bude červnový koncert předzvěstí nové desky?

Michael Kocáb je přesto trochu zklamán: „Já bych chtěl Výběr hodně předělat. Podle mě jsme to málo změnili, já bych šel úplně do moderny. Nemohu překonat, že Výběr nejde s dobou.“  Nejmladší člen nového Výběru DJ Rockstar je smířlivější: „Nemyslím si, že by se měl Výběr vyfúzovat do nového zvuku. Mám radost, že malými krůčky se můžeme posunout o kus dál.“

Členové Pražského výběru hovoří o nové desce, která má být novým vykročením, anebo také tečkou za celou jejich dráhou. Co by na ní chtěli světu sdělit? „Michal hledá něco, Vilém říká už nic, s čímž se dá hodně dělat, v poezii toho nebylo málo… A já zas říkám, co jiného jsme dělali než komunální, politickou satiru, strefovali jsme se do neduhů – a teď máme téma na každém rohu!“ myslí si Kocáb.

„Lidi možná čekají hlubší sdělení než komunál,“ kontruje Pavlíček. „Nehrajeme odděleně od svých životů, já bych si střihnul love song.“ Lucie Výborná pozoruje jejich hašteření a směje se. „To jo, bláznivost nás nepustila. Děláme si ze sebe srandu. Nestalo se, že by se někdo ohradil a řekl, že to někdo přehnal nebo udělal scénu. Tohle funguje,“ říká Michael. A Vilém Čok ho doplňuje: „A tah na muziku se nezměnil!“ S tím všichni svorně souhlasí.

O čem je skladba Viléma Čoka Život v krabici? Jak členové kapely udržují svou kondici? A kdo z nich je náruživým plavcem? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná ,
Spustit audio