BIS chce získat snadnější přístup k údajům z bank a finančních úřadů

19. září 2014

Bezpečnostní informační služba požaduje snadnější přístup k informacím chráněným bankovním tajemstvím a také k údajům z finančních úřadů. Bankovní tajemství může nyní tajná služba prolomit jen při podezření na financování terorismu. BIS argumentuje tím, že informace potřebuje při prověřování zájemců o velké státní zakázky.

BIS by z údajů finančních úřadů a z informací o pohybech peněz na účtech mohla zjistit, kdo se opravdu skrývá za žadatelem o velké státní zakázky.

Tajná služba by naopak mohla informace, které zjistí o těch, co se vyhýbají placení daní, předávat finančním úřadům. To nyní kvůli utajení nemůže.

BIS by také chtěla mít možnost zjistit od telefonních operátorů, komu patří konkrétní telefonní číslo.

Jak zjistily Hospodářské noviny, ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO proti změně zákona nic nemá.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL upozorňuje na riziko úniku citlivých informací, třeba z prostředí justice. Prolomení daňové mlčenlivosti a bankovního tajemství by totiž měly povolovat soudy.

Na rizika spojená s významným posílením pravomocí BIS upozorňuje i výkonný ředitel občanského sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

„Specifikem tajným služeb je, že nikdy nad nimi nefunguje úplná kontrola, že zpravodajské služby nelze mít do značné míry pod dohledem, takže jakékoliv posílení jejich pravomocí potom může vést k nějakému zneužití,“ říká Vobořil a dodává:

„To jsme viděli například ve Spojených státech, kde opravdu docházelo k plošnému sledování celé populace. Takže ta rizika tam prostě vidím. Může docházet k únikům těch údajů, ke zneužití pravomocí.“

autoři: ves , mkk
Spustit audio