Bílek je jako kočka. V Itálii vyzkouší trenér českých fotbalistů, kolik má životů

Fatální kolaps, konec nadějí, definitivní krach v boji o postup na mistrovství světa v Brazílii. Takové přívlastky si vysloužilo nepovedené představení a porážka českých fotbalistů v domácím zápase kvalifikace proti Arménii. Slova reprezentantů, že mohou své páteční zaváhání napravit dnes večer v nejtěžším utkání téhle dvouletky, považují mnozí za projev šílenství.

Spíše se čeká, že Italové v Turíně definitivně ukončí čtyřleté působení Michala Bílka ve funkci reprezentačního trenéra.

Jenže jako má kočka devět životů, také Michal Bílek a s ním i celý národní tým ožívají pokaždé, když už to vypadá, že sportovní zkáza je neodvratitelná. Z reakcí na různá selhání svého mužstva od roku 2010 až po současnost by mohl Bílek zkompilovat bohaté elpíčko.

„Asi je zbytečné říkat, že je to pro nás obrovské zklamání."

"Všichni jsme si představovali, že to utkání dopadne jiným způsobem."

"Na smůlu se samozřejmě nebudeme vymlouvat. Musíme se z toho utkání jednoznačně poučit."

"Všichni jsme zklamaní z tohohle zápasu, protože ten výsledek je drtivý. Teď je potřeba to mužstvo připravit tak, abychom se vzchopili."

"V takhle těžké situaci jsme za celou dobu mého působení u národního týmu nebyli.“

Vybíráme z Bílkovy dlouhohrající desky to nejlepší, tedy stopy nazvané Po Litvě, Po Norsku, Po Rusku a Po Dánsku.

Pokaždé se ale Michal Bílek dokázal ze šlamastyky po vzoru filmových hrdinů na poslední chvíli vysekat. Teď to vypadá, že si vzal hodně velké sousto, protože po páteční prohře s Arménií vede cesta k nápravě přes dnešní vítězství v Itálii.

Připouští to i sám interpret - ve svém nejnovějším hitu Bílek v Turíně oprášil březnový motiv ze situace po domácím debaklu 0:3 s Dánskem.

„Během mého působení u národního týmu jsme byli já i tým mnohokrát pod obrovským tlakem. Víme, jaká je situace, pravděpodobně nejsložitější po dobu mého působení u národního týmu. Nicméně myslím pořád pozitivně a věřím, že utkání zvládneme,“ říká Michal Bílek.

A určitě věří, že svých devět životů fotbalové kočky ještě nevyčerpal. A jistou naději mu před zápasem v Turíně dává i Pavel Nedvěd. „Míša je trenér nároďáku a má tři zápasy na to, aby dokázal s mužstvem postoupit. Vedení to pak bude řešit, kdyby se to nepovedlo, až to bude aktuální.“

Funkcionář Juventusu víc než kdo jiný ví, jak těžké to Češi večer v souboji s Itálií budou mít, aby svým šancím na postup na mistrovství světa zase vdechli život. Hraje se od tři čtvrtě na devět a na Radiožurnálu vám další pokus Michala Bílka uniknout ze spárů fotbalového krachu přiblížíme celý v přímém přenosu.

autoři: jkb , mva
Spustit audio