Bezpečnostní složky trpí nedostatkem lidí, plánované navýšení platů nestačí, zlobí se odbory
Nejhorší stav české policie za dvacet let – tak popisuje současnou situaci část odborářů bezpečnostních sborů. Tvrdí, že policie trpí nedostatkem lidí i nízkými platy. Ty by se měly zvednout o pět procent. „Je to málo. Požadovali bychom minimálně 6,9 procent do objemu. Dělalo by to 2200 i 2500 na každého příslušníka. Je to minimální výsledek, který by měl být, aby stav, který je, byl udržitelný,“ zdůrazňuje Tomáš Machovič, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.
„Dělali jsme si průzkum. Ročník devadesát – lidé mi odpovídají, že chtějí zabezpečit rodinu. Platy skutečně nejsou vysoké. Nástupní plat je 30.070. Pokud by se povedly ty dva tisíce, dostaneme se třeba na 32.100 korun hrubého. A to vůbec není dobrý výsledek.
Mladší generace naopak hledá benefity a podmínky pro práci. Kvalitního vedoucího, kvalitní okolí, ve které pracujete, kvalitní benefity – stravování, doprava apod. Bohužel, byť policie benefity poskytuje, jsou malinké oproti jiným subjektům. Není to jen o platech, ale najít finanční prostředky na chod bezpečnostních sborů,“ vysvětluje Tomáš Machovič z Nezávislého odborového svazu Policie ČR
Na první listopadový týden chystá část policistů netradiční protest. Nebudou lidem dávat pokuty, ale přestupky budou řešit jen domluvou. Podle zákona totiž policisté stávkovat nemůžou. Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Odbory chtějí vyjednat navýšení platů policistů, hasičů či vězeňské služby. Jinak hrozí protesty
Víc peněz pro policisty či hasiče. Odboráři se dnes pokusí vyjednat navýšení platů. „Je to zmírnění poklesu dopadu úsporného balíčku, ne přidávání platů,“ upozorňují.
-
Platy státních zaměstnanců? Chtěli jsme kompromis. Návrh vlády byl neakceptovatelný, zlobí se odbory
Vyjednávání o zvýšení platových tarifů státních zaměstnanců zkrachovalo. Vláda navrhla, že přidá několik stovek korun asi polovině pracovníků, to odbory odmítly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.