Bezpečnostní rizika by měli zhodnotit i telekomunikační operátoři, zdůrazňuje Ondřej Malý
Chceme, aby sítě v Česku a potažmo EU běžely na hardware, jehož vývoj by probíhal v Číně, která není naší spojeneckou mocností? To je otázka, kterou by si měli především klást politici. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to naznačuje bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý. A právě telekomunikační operátoři podle něho hrají důležitou roli.
Bylo by riskantní pustit firmu Huawei do budování sítě 5G v České republice? Na to by podle něho měli odpovědět její největší zákazníci, tedy telekomunikační operátoři. „To jsou ty správné společnosti, kterých bychom se měli ptát, zda jde o nějaké riziko,“ nastiňuje.
Vojtěch Filip o Huawei: Čeští úředníci se v konkurenčním boji přiklonili na jednu stranu
Nesmysl, který vypustili naši úředníci. Tak reaguje předseda KSČM Vojtěch Filip na tvrzení Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, že technologie dodávaná čínskou firmou Huawei představuje bezpečnostní hrozbu.
Větší problém, než jsou takzvaná zadní vrátka, spatřuje například v tom, že ohledně vývoje technologií jsou čínské společnosti před těmi západními.
„Je otázka, zda západní vlády chtějí svěřit své sítě výrobcům technologií, kteří vyvíjejí věci, jako je umělá inteligence a podobně, v Číně,“ nastiňuje.
Klíčové také je, zda mobilní operátor má, nebo nemá nějaký bezpečnostní problém ve své síti, který by ohrozil jeho zákazníky. V případě bezpečnostního rizika pak může třeba nějaké vybavení ze své sítě vyřadit, nebo jednoduše doplnit o vybavení jiné společnosti.
„Zkontroluje, jestli třeba vybavení od Huawei v uvozovkách něco neposílá do Číny… A to jsou ty správné kroky, které by se měly stát,“ uzavírá.
Související
-
Někteří politici se vůči Číně chovají velmi servilně, říká sinoložka Olga Lomová
Rozhovor s českou sinoložkou a profesorkou Olgou Lomovou o čínské diplomacii, firmách a zpravodajských službách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.