Benefiční koncert na podporu nového studenta na pražském Anglickém gymnáziu proběhne v březnu online

16. únor 2021

Letošní benefiční koncert na podporu budoucího romského studenta proběhne online. Studenti z prestižního gymnázia The English College in Prague věří, že tím rozšíří samotné povědomí o stipendiu Václava Havla a po třech letech mezi sebou možná i přivítají studenta pocházejícího ze sociálně znevýhodněného prostředí.

„My jsme byli loni se studenty trochu nešťastní. Březnový koncert, který jsme na začátku školního roku začali připravovat, jsme nemohli uskutečnit, protože se zavřely školy. Zase se nám ale otevřely nečekané možnosti. Tím, že se koncert bude pořádat online, můžeme ho otevřít mladým talentovaným romským hudebníkům, protože nemusí všichni jet do Prahy. Stačí, když nám pošlou video se svým hudebním vystoupením,“ vysvětluje zástupkyně ředitele Alena Švejdová a dodává, že kromě známých romských umělců vystoupí na pódiu i začínající hvězdy romské hudební scény:

„Koncert se bude konat v březnu. Všechny videa bychom chtěli mít ideálně do 20. února.“

Organizátor benefičního koncertu Kryštof Olbrecht prozrazuje, že během programu vystoupí i nadaní studenti Anglického gymnázia:

„Na naší škole právě probíhá kulturní olympiáda. Studenti své příspěvky odevzdávají formou videa. Rádi bychom zdařilé nahrávky použili i na koncert.“

Obavy z výuky v anglickém jazyce jsou zbytečné

Od doby, kdy na Anglickém gymnáziu odmaturoval první romský student, uběhly tři roky. Mezitím se dalšímu studentovi na školu nastoupit nepodařilo. Paní Švejdová je přesvědčena, že je to převážně kvůli obavám z výuky v anglickém jazyce:

„I když student nebo studentka nebudou mít dokonalé znalosti angličtiny, stačí, když v nich vidíme potenciál, talent a vůli pracovat a něčeho dosáhnout. Pak si i s malou znalostí poradíme a studentovi pomůžeme velice rychle vyrovnat se ostatním spolužákům. Věřím, že mezi romskými dětmi je celá řada jazykově nadaných talentů. Vždyť spousta Romů je skvělými hudebníky a ti mají pro studium jazyků přirozený talent. Proto si myslím, že by se angličtiny bát neměli.“

Stipendista Kryštof Olbrecht prozrazuje, že i jeho angličtina zpočátku nebyla na vysoké úrovni.

„Učitelé byli skvělí. Na začátku mi všechno vysvětlili. Spolužáci mě hodně podporovali a pomáhali mi, když jsem něco nevěděl. První měsíc jsem se jenom učil angličtinu, teprve poté mě začali hodnotit. Určitě se není čeho bát.“

Studium je zakončeno státní i mezinárodní maturitou

Stipendium je určené pro žáky ze 7. třídy základní školy.

„Klidně je možné nastoupit ke studiu i později, vlastně v kterémkoliv ročníku. My to jen nedoporučujeme posledním dvěma ročníkům, pokud někdo vyloženě není bilingvní. Jinak je ale možné přidat přihlášku stejně, jako by se hlásili na čtyřleté gymnázium.“

Studenti skládají nejen státní, ale i mezinárodní maturitu:

„Mezinárodní maturita – IB (International Baccalaureate) – je zkouška, která otevírá cestu na všechny evropské i světové univerzity. Není tedy problém pokračovat ve studiu v zahraničí.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio