Až se odklidí bahno, nastoupí úzkosti a deprese. Nepotlačujte emoce a zůstaňte aktivní, doporučuje psycholog

Česko dál bojuje s povodněmi. Zatímco někde již započaly odklízecí práce, jinde se na vzestup vodních toků teprve čeká. Jak zasáhla velká voda obce na Horní Moravě a jak chce Ostrava řešit trhliny v hrázi na soutoku Odry a Opavy? Kde chce vláda zajistit finance na odstraňování škod po povodních a jak zajistí legitimitu krajských a senátních voleb? A kde najdou lidé, kteří to potřebují, první psychosociální pomoc?

Dramatická zůstává situace v Ostravě, kde se od noci evakuuje městská část Přívoz. Právě tam v místě soutoku Opavy a Odry jsou na pravém břehu Odry dvě 50metrové trhliny v hrázi.

Čtěte také

„Voda vytéká z děr mimo své koryto. Podle Povodí Odry jde přibližně o 50 000 litrů za sekundu, což znamená, že vedle Odry teče další menší řeka, která bohužel míří do městského obvodu Přívoz, zastavěného bytovými domy a průmyslovými objekty,“ popisuje ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Radim Kuchař.

Řešení problému není podle něj jednoduché. Nabízí se čekat na to, až voda klesne pod úroveň trhlin. To by však znamenalo, že by voda vytékala do města až do dnešního večera. „Proto momentálně probíhá zkouška, že by se do místa možná pomocí vrtulníku házely vaky s pískem, které by voda zatlačovala směrem k trhlinám. Pokud se to nepovede, platí varianta, že bude voda vytékat, dokud nepoklesne hladina pod úroveň trhliny,“ dodává Radim Kuchař s nadějí, že hráz další tlak vydrží.

Nápor na psychiku

Současné záplavy si už vyžádaly jednu oběť. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška policie eviduje sedm pohřešovaných. Evakuováno bylo na 13 000 lidí. Zaznamenán byl i první případ pokusu o rabování. Hlavní nápor na psychiku lidí ale podle psychologa ministerstva vnitra Štěpána Vymětala teprve přijde.

Čtěte také

„Až opadne voda a bahno, nastoupí úzkosti a deprese. Koordinace psychosociální pomoci obětem povodní probíhá jednotně. Jsou do ní zapojeny psychologové a interventi všech složek IZS. Spolupracují s námi také neziskové organizace a školy, například Slezská univerzita teď připravuje systém pro podporu odolnosti svých zaměstnanců a studentů.“

V místech, která už jsou dostupná, probíhá aktuálně mapování potřeb a první intervence, v místech, která dostupná nejsou, jsou připraveny týmy pro akutní psychosociální podporu. Cílem je podle Vymětala podpora odolnosti a informovanosti, aby se tematika zbytečně nepsychiatrizovala. Expertů na oblast mimořádných událostí máme dost. Zásadní je svépomoc a vlastní aktivita lidí, aby nedošlo k rozvoji traumatu.“

Aktivní účast

Služby pro snížení stresu budou ale dostupné i později, až voda opadne a lidé začnou o události více přemýšlet. „Proto se budeme snažit lidi aktivně zapojovat a budeme jim dodávat informace, které se týkají i péče o sebe. Řada lidí se totiž bude snažit co nejrychleji vše obnovit, uklidit, ale je důležité rozložit zátěž v čase a se svojí energií dobře balancovat,“ nabádá odborník.

Konkrétní doporučení jsou k dispozici například na webových stránkách Hasičského záchranného sboru nebo na webu Národního ústavu duševního zdraví. Stále však platí, že ke snížení zátěže nejvíce pomáhá nejbližší sociální okolí, rodina, blízcí a přátelé. Je důležité o emocích a zkušenostech mluvit, být v kontaktu, spolupracovat, protože když člověk spolupracuje a vidí, že se posouvá v pracích, že se má o koho opřít, dokáže zvládnout situaci přirozeně a bez odborné péče,“ dodává Štěpán Vymětal.

Hosty Věry Štechrové byli:

  • Petr Janků, starosta obce Bohdíkov;
  • Radim Kuchař, ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje;
  • Petr Veselka, starosta Moravská Ostrava, Přívoz;
  • Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti, STAN;
  • Jan Kopřiva, reportér ČRo Veselí nad Lužnicí;
  • Václav Plecháček, reportér ČRo Hanušovice;
  • Štěpán Vymětal, psycholog ministerstva vnitra.
  • Lukáš Curylo, Charita ČR ;
  • Ondřej Preuss, odborník na ústavní právo PF UK;
  • Kateřina Havlíková, zpravodajka Čro v Polsku.

Je reálné, že by se volby ještě mohly odložit? Na jaké kompenzace škod ze strany EU by mohla mít Česká republika nárok? Poslechněte si celou Polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

autoři: Věra Štechrová , opa
Spustit audio

Související