Architektka Eva Jiřičná: O štěstí se má člověk rozdělit
V pondělí si moderátor Petr Král povídal s architektkou a designérkou Evou Jiřičnou. Jak vzpomíná na své začátky v Londýně, kde žije od roku 1968? Proč tvrdí, že má dva domovy? A o čem si povídala s královnou Alžbětou II. při předávání Řádu britského impéria? I tyto otázky zazněly mezi 10. a 11. hodinou.
„Když ještě maminka žila, říkala jsem, že mám dva domovy, aby jí to nebylo líto,“ zamýšlí se v úvodu rozhovoru Eva Jiřičná s tím, že v Praze se sice cítí jako doma, ale praktický domov má stejně v Anglii, kde podle svých slov zapustila kořeny.
V roce 1968 zůstala v Londýně odříznutá od svých příbuzných. Tehdy však ještě nepřemýšlela o zlomových momentech svého života. „Nikdo z nás si nemyslel, že invaze bude trvat tak dlouho. Říkali jsme si, že půjde o otázku několika měsíců,“ vzpomíná s tím, že v té době se budoucností příliš nezabývala. „Musela jsem se uživit a pomáhat svému bratrovi, který v Anglii studoval,“ popisuje.
Původně nastoupila do státní projektové organizace. „Ta sdružovala okolo dvou tisíc architektů, kteří pracovali na projektech škol, bytové výstavby a podobně,“ nastiňuje Eva Jiřičná s tím, že postupně došlo k úbytku práce. „Nikdo mi neřekl, abych odešla, ale potřebovala jsem víc pracovat,“ tvrdí.
A tak se dostala do renomovaného ateliéru Louis de Soisson. „Téměř 13 let jsem spolupracovala na projektu přístavu v Brightonu. Byla to velká zkušenost a také velký konstrukční úkol, nad kterým se scházeli statici a různí odborníci,“ zmiňuje.
Jak vzpomíná na první setkání s Janem Kaplickým? S jakými pocity se vracela po revoluci do Československa? Jakou pozici mají dnes ženy v architektuře? A z čeho má ve své práci největší radost? Také nad těmito otázkami se Eva Jiřičná zamyslela.
Záznam celého rozhovoru se Evou Jiřičnou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Na závěr položila Eva Jiřičná další otázku soutěže o zlatou cihlu. Ta se tentokrát týkala architektury a nově otevřeného muzea, které bylo postaveno podle návrhu Jana Kaplického.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...