Apple s novým iPhonem X jen dohnal konkurenci, neukázal nic převratného, říká expert

13. září 2017
Apple představil iPhone X

Nový displej, schopnost rozeznávat obličeje a vodovzdornost. Tyto a další inovace nabízí zcela nový iPhone X, který včera v Kalifornii představila americká společnost Apple. Technologický gigant ukázal i novou verzi hodinek Apple Watch a vylepšenou verzi televize Apple TV. „Apple neukázal nic převratného, spíš se mu podařilo konečně po stránce hardwarové dohnat konkurenci," říká technologický expert Hospodářských novin Otakar Schön.

Přístroj iPhone X již nemá displej z tekutých krystalů (LCD), ale displej OLED, který využívá technologii organických elektroluminiscenčních diod a poskytuje jasnější barvy a větší kontrast. Displej OLED je i tenčí, což poskytuje více prostoru pro baterie.

Model iPhone X má skleněný povrch na přední i zadní straně, řekl na prezentaci ředitel Applu Tim Cook. Displej přístroje má úhlopříčku 5,8 palce (14,7 centimetru). Telefon je vyroben ze skla a nerezové oceli, což má zajistit voděvzdornost a odolnost vůči prachu. „Největší novinka pro uživatele iPhonů se týká nabíjení, aniž by ji Apple při prezentaci zmínil. Konečně tyhle telefony podporují rychlé nabíjení, za patnáct minut se dostane do stavu, kdy vydrží aspoň půl dne," říká Schön.

Přístroj už také nemá domovské tlačítko, takzvaný home button, které bylo dosud charakteristickým znakem iPhonu. Místo toho lze telefon uvést do provozu poklepáním na obrazovku.

Přístroj je s pomocí kamer schopen rozeznat obličej uživatele a díky tomu se odemykat. Umožní rovněž bezdrátové nabíjení a baterie má vydržet o dvě hodiny déle než u modelu iPhone 7.

Cena přístroje iPhone X začne na 999 dolarech. Příjem objednávek zahájí Apple 27. října s tím, že zboží slibuje zasílat od 3. listopadu. „Tim Cook v úterý řekl, že už nedělá jen produkty pro bohaté. To ale není tak úplně pravda, nové iPhony budou stále docela drahé, speciální model s OLED displejem přijde v Česku v základní verzi na třicet tisíc korun, bude tak zhruba o tři tisícovky dražší než jeho nejbližší konkurent od Samsungu Galaxy Note 8," podotýká Schön.

Firma v novém sídle v Cupertinu představila i další dva telefony, a to iPhone 8 a iPhone 8 Plus. První má úhlopříčku displeje 4,7 palce a druhý 5,5 palce. Oba mají některé vlastnosti jako iPhone X, ale jsou levnější a zákazníci je mohou získat již tento měsíc.

Firma se pochlubila i vylepšenými hodinkami Apple Watch série 3. Ta nabízí nové barvy, možnost propojení s komunikačními aplikacemi jako je Whatsapp a upozorňování na srdeční frekvenci uživatele.

Cook ukázal i modernější Apple TV 4K s vyšším rozlišením a schopností přenášet živě zpravodajství i sport.

autoři: ČTK, Radiožurnál
  • Reportáž