Američtí vládní zaměstnanci nevyrazí do práce. Vláda je v rozpočtové nouzi
Z periodicky se opakující, ne příliš záživné události se letos ve Spojených státech stalo velké drama. Republikáni a demokraté totiž nebyli schopní dohodnout se na rozpočtu. Vláda tak přestala mít peníze na provoz státních institucí.
Americký fiskální rok dnes o půlnoci (v 6.00 středoevropského času) skončil.
Protože se obě komory parlamentu nebyly schopny dohodnout na podobě rozpočtu pro další rok, čeká dnes na 800 tisíc státních zaměstnanců neplacená dovolená. Neexistuje navíc záruka, že své výdělky získají lidé zpět.
„Jedná se o obrovskou masu státních zaměstnanců, kteří jsou velmi frustrovaní a zklamaní z toho, že je politický systém takovýmto způsobem zablokovaný,“ upozorňuje vedoucí Katedry amerických studií FSV UK Kryštof Kozák.
Vláda tak zavře všechny agentury, ministerstva a úřady, které nejsou nezbytně nutné pro chod země. Rozpočtová nouze se dotkne resortu zdravotnictví, školství, úřadů práce či výplaty penzí. Své brány zavřou národní parky, muzea i zoo. Nebudou se vydávat ani víza.
Dál budou fungovat jen armáda, policie, letecký provoz nebo pošta.
Problém nespočívá v tom, že by Kongres neměl peníze na financování vlády. V pozadí sporu je reforma zdravotnictví, kterou prosadila administrativa prezidenta Obamy. Republikáni, ovládající Sněmovnu reprezentantů, ji v rozpočtu na příští rok odmítli financovat.
Ještě v noci prosadili republikáni ve sněmovně znovu změny v reformě zdravotnictví, vzápětí ale Senát, kde mají většinu Obamovi demokraté, návrh opět zamítl a předlohu vrátil zpět do dolní komory.
„Sněmovna reprezentantů nám znovu poslala návrh se směšnými dodatky, které jsou u nás předem odsouzené k nezdaru,“ řekl vůdce demokratické většiny senátu Harry Reid.
Po půlnoci, kdy vypršela lhůta k dohodě, obvinil republikány demokratický kongresman Jim McGovern: „Říkám svým republikánským přátelům – vy za to můžete, vaše vedení totálně selhalo!“
Naopak předseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner znovu argumentoval Obamovou reformou zdravotnictví. „Nejde o mě ani o republikány v Kongresu. Jde o spravedlnost pro Američany,“ dodal.
Hra o politické body
„Celý ten spor je takto vyhrocený právě proto, že se hraje o to, komu to vlastně přidá, nebo ubere politické body,“ vysvětluje Kozák.
Naposledy se do podobné situace Spojené státy dostaly v roce 1995 za prezidenta Billa Clintona, když se politici dohadovali o omezení domácích výdajů. Tehdy zastavila administrativa provoz na rekordních 21 dnů.
„Nakonec to republikáni v Kongresu vlastně politicky odnesli,“ vzpomíná Kozák. „Voliči si začali myslet, že to je více chyba republikánů, kteří svými požadavky nějakým způsobem vydírají exekutivu. Takže teďka se mediálně hraje o to, na koho padne ta největší vina. Ale já bych si myslel, že nakonec padne opět spíše na republikány.“
Situace zřejmě přinese velký výkyv ekonomiky uvnitř i vně země a také pokles důvěry v americký dolar. Nejistota, na kterou velmi negativně reagují trhy, a velké finanční ztráty za každý den nejspíš zesílí tlak na kompromisní řešení situace. Pokud by totiž podle Kozáka došlo ke skutečně velkým a drahým problémům, ve výsledku by byli poškozeni úplně všichni.
Obama: Času není nazbyt
„Respektuji, že se mnou druhá strana vždy stoprocentně nesouhlasí. Stejně tak já vždy nesouhlasím s nimi. Zároveň by ale měli uznat, že nemůžeme jen tak zastavit celou vládu nebo dokonce celou ekonomiku jenom kvůli těm názorovým rozdílům,“ apeloval ještě v noci prezident Obama na Kongres, aby došel ke konsenzu, a pokračoval:
„Kongres by měl umožnit, aby úřady zůstaly otevřené, abychom mohli splácet naše účty včas a abychom v žádném případně nepřišli o náš kredit ve světě. Času není nazbyt.“
Barack Obama dále dodal, že základní chod státu zajištěn bude, přesto se však kvůli zbytečným obstrukcím dotkne neschválení rozpočtu občanů napříč celou zemí.
„Výplaty sociálního zabezpečení budou pokračovat. Poskytovat budeme zdravotní péči přes národní pojištění Medicare. Všem bude dál chodit pošta, zaručená je i národní bezpečnost a ochrana veřejnosti. Ve službě zůstanou vojáci v zahraničí, dopravní kontroloři, strážci vězení a hranic. Jejich výplaty se ale pozdrží až do znovuotevření vládních úřadů,“ shrnul americký prezident.