Americký velvyslanec Andrew Schapiro: Česko udělalo za pouhých 25 let neuvěřitelný pokrok

8. říjen 2015
Andrew H. Schapiro, velvyslanec USA

Když mu Norman Eisen předával diplomatické žezlo v Praze, prohlásil prý, že předává nejen funkci, ale také nejlepší práci na světě. Dnes jeho slova Andrew Schapiro, americký velvyslanec v Česku, potvrzuje. Kromě pozitivního naladění dostal také spoustu rad.

„Dal mi rady, jak přejít z pozice právníka na pozici diplomata,“ prozrazuje Andrew Schapiro v rozhovoru Hosta Radiožurnálu. V právnické oblasti se sice také vyjednává, ale na pozici diplomata musíte být opatrnější. „Musíte si dávat pozor na to, co říkáte. Někdy to jde, jindy ne,“ konstatuje.

Působení v Česku mu podle jeho mínění přináší celou řadu výhod. Mezi stěžejní z nich považuje fakt, že věří v názory, které zastupuje. „Máme skvělého prezidenta a výborný vztah s Českou republikou,“ potvrzuje Andrew Schapiro, který si uvědomuje, že kdyby funkci velvyslance zastával jinde, musel by v některých situacích bránit pozice, jimž zcela nevěří. A to by jeho práci komplikovalo.

Čtěte také

Přichází nové americké století?

Postavení Spojených států považuje za dobré. „Myslím, že jsme na pokraji něčeho, co můžeme nazvat novým americkým stoletím,“ tvrdí v té souvislosti a dodává: „Sdílíme demokratické hodnoty s čím dál větší částí světa.“


Když lidé mluví v souvislosti s Českem o východní Evropě, Andrew Schapiro je prý opravuje. „Zapomínají, že Praha je na západ od Vídně,“ vysvětluje.

Uznává však, že i Spojené státy se potýkají například se sociálními problémy. „Spoustu věcí se můžeme od Evropy naučit,“ připomíná Andrew Schapiro a zmiňuje především dostupnost zdravotní péče a otevřené vzdělávání pro všechny.

Andrew Schapiro v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou mimo jiné zavzpomínal na svou první cestu do Prahy v roce 1982. „Bylo to překvapivé,“ popisuje ostrý kontrast mezi krásou budov a atmosférou strachu a podezřívání, kterou vnímal velmi silně. „Ale setkal jsem se s lidmi a navštívil mnoho pivnic,“ shrnuje.

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor:Šárka Ševčíková
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • lidé