Aleš Chmelař: Pravděpodobný scénář brexitu je další odklad

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti Aleš Chmelař
0:00
/
0:00

Opustí Velká Británie Evropskou unii na konci října bez dohody? Situace se neustále mění, v pondělí může být jiná, míní náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař, podle kterého může dojít i k další variantě odkladu, a to například na konec ledna.

Britský premiér Boris Johnson přišel o sněmovní většinu, neprošel ani jeho návrh na rychlé vyhlášení předčasných voleb. Pozice Velké Británie se tak do velké míry mění.

Čtěte také

„Boris Johnson přes léto jel jasnou linku, že 31. října Británie odchází, a teď se mu to komplikuje právě kvůli stanovisku parlamentu,“ vysvětluje Chmelař.

Vyjednávání mezi EU a Británii pokračují, ale zatím není nic konkrétního, co by mohlo být alternativou irské pojistky. „Komplikací je domácí situace ve Velké Británií, to vyjednávání samotné probíhá korektně,“ nastiňuje.

Zákon, který zakazuje tvrdý brexit, musí ještě schválit horní komora parlamentu a podepsat královna. Pokud se tak stane, bude muset britský premiér v případě, že nebude schválena dohoda o podmínkách brexitu, požádat EU o odklad.

A to je podle Chmelaře i nejpravděpodobnější scénář – Boris Johnson totiž uznal, že tak učiní, přestože nechtěl.

A jaké je stanovisko české vlády? Ta by podle Chmelaře měla podpořit rozumný návrh na prodloužení. „Na druhou stranu budeme rádi, když se situace vyřeší dříve,“ dodává.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio