„Afrika byla vždy můj sen,“ říká Tadeáš Šíma. Kontinent projel na kole za sedm měsíců

16. prosinec 2018

Třináct tisíc kilometrů za sedm měsíců. Tak dlouho trvala cesta Tadeáše Šímy na kole od severu k jihu Afriky. Projel celkem patnáct zemí, přejel Saharu, podíval se i do Burkina Faso. „Ryzí Afrika je pro mě pořád ten západ, státy jako Senegal nebo Gambie byly pro mě vysněné státy,“ říká v rozhovoru s Patricí Strouhalovu.

Na cestě napříč Afrikou používal klasickou tištěnou mapu, jezdit podle GPS nemá v oblibě. Nicméně mapy Afriky kvalitní nejsou, zakreslené jsou jenom hlavní tahy, po kterých na kole není radno jezdit.

„Ze Senegalu do Gambie jsem jel po hlavní cestě, předjíždělo mě 100 kamionů za půl hodiny, jeden z nich mě dokonce srazil, ale nic se nestalo, uskočil jsem do pangejtu,“ popisuje.

Z cest Tadeáše Šímy po Africe

A proč je lepší jet na kole přes Saharu ze severu na jih? Máte vítr v zádech a za den se dá najet 160 kilometrů denně. Tadeáš ale nejel na sílu, stačilo mu 100 km za den, cestu si při tom užíval a v noci tělo stačilo zregenerovat.

Na cestě zažil i nebezpečné chvíle, v Namibii na něj u svodidel čekala partu kluků s kameny, kterým naštěstí dokázal ujet – šutry ho trefili jenom do kola. U národního parku Etosha zase nocoval a slyšel lví řev, tak celou noc nespal a přikládal do ohně.

„Udělal jsem třímetrovou fatru, druhý den jsem si říkal, že už je toho moc, tam jsem hodně bojoval,“ říká s tím, že nakonec nic jiného nezbylo, než zase sednout zase na kolo a jet dál…

V Mali zase zažil neobvyklou věc – na kopečku si na něj počkal Malijec a česky zvolal: Nazdar chlape, kam to šlapeš? „Studoval v Bratislavě, skvělý chlapík,“ říká s úsměvem.