Spolek Agathy Christie udržuje její dobré jméno. Čestnými členy jsou její vnuk i David Suchet, říká šéfka společnosti Ohnesorg
Co vytváří česká Společnost Agathy Christie? Kdo jsou její čestní členové? A jaké bylo pro její předsedkyni setkání s vnukem spisovatelky? „Byl strašně rád. Kdokoliv, kdo má rád jeho babičku a podporuje jí, tak to strašně oceňuje,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu předsedkyně Společnosti Agathy Christie Jana Ohnesorg.
Stala jste se předsedkyní, protože už jste přečetla všechny detektivky?
Ne, ne, to jsem se stala ještě před tím. Nikdo jiný to nechtěl dělat.
A pořád to chcete dělat?
S mým místopředsedou jsme unavení. Docházejí nám po těch letech nápady, ale pořád to nikdo nechce dělat.
Čtěte také
Když se zeptám na to, jaké to bylo být ve stejném pokoji, ve stejném hotelu, v lázních, kde kdysi byla i Agáta Christie. Co vám zůstalo v hlavě?
Bylo to zvláštní. Říkáte si, asi v této posteli nespala, ale zrovna u tohoto hotelu člověk cítí, že si říká: „věřme tomu“, že to byl tento pokoj. Popisy pokoje v době jejího zmizení se trošku liší od toho, jak ten pokoj vypadá. Člověk tam cítí úctu větší než normálně. Vezla jsem tam i korekturu svého překladu, takže ta atmosféra byla o to větší.
Co vlastně jste za společnost?
Jsme spolek fandů Agáty Christie, který si vytkl za cíl udržovat její dobré jméno u nás a podporovat aktivity s ní spojené. Členem se může stát úplně kdokoliv.
Máme už i pár čestných členů například paní Olze Simonové, která si s Agátou Christe dopisovala, spisovatelce Ireně Rothové. A ze zahraničních členů jsme předali čestné členství vnukovi Agáty Christie, David Suchet a další.
Setkání
Jaké bylo setkání s vnukem anebo s Herculem Poirotem?
Byla to dvě úžasná setkání. David Suchet si nás pamatuje, i když je to už čtyři pět let. Od té doby jsem se s ním setkala na dvou různých představeních.
Čtěte také
Naposledy letos v březnu, když jsem byla ve Stratfordu nad Avonou na jeho talkshow, kde vzpomíná na svoji kariéru. Pak jsem se na něj počkala u zadních dveří, kde čekají fanouškové na podpis. Když jsem mu připomněla Česko, tak řekl: „já si vás pamatuji“. To mi udělal strašnou radost, přitom se musí setkat s takovým množstvím lidí.
A vnuk?
S ním jsem se setkala právě díky dopisům Olgy Simonové, kdy jeden student z Českých Budějovicích psal o nich středoškolskou práci. Napsal do archivu a oni ho pozvali, že shodou okolností objevili v archivu dopisy, které psala Olga Simonová Agátě. Pozvali tak jeho a pozvali dceru Olgy Simonové.
Vzali mě s sebou a díky tomu jsem se právě setkala i s vnukem. Také byl strašně rád, že kdokoliv, kdo má rád jeho babičku a podporuje jí, tak to strašně oceňuji.
Jaké je to překládat Agátu Christie? Jaká další místa jsou s ní spojená? A kolik je ve světě podobných společností? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Psal jsem to, jako bych byl holka, to mě bavilo, vypráví o své nové knize Gazely spisovatel Hartl
Spisovatel Patrik Hartl vydává novou knihu Gazely. Jde o příběhy žen, které jsou spolužačky postav z románu Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Co Hartla na psaní nejvíce baví?
-
Život po životě je víra, kdyby to tak nebylo, Bůh by se stal faktem, říká fyzioterapeut Kolář
Podle fyzioterapeuta Pavla Koláře jsme ve vesmíru mravenci a v mozku je spousta nevysvětlielných funkcí. A jak je to s vírou? I o tom vypráví jeho román Řeka pod hladinou.
-
Dan Materna: Na vysněnou fotku jelena jsem čekal 12 let. Fotit klubko štěňat je oproti tomu hračka
Fotografku Veroniku Souralovou a fotografa Dana Maternu nespojuje pouze jejich povolání, ale také láska ke psům. O životě zlatých retrívrů právě vydávají další knihu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka