Adrenalin, byznys i módní výstřelky. Belgické město koní nabízí dostihy se vším všudy

Život ve vlámském městečku Waregem plyne po většinu roku poklidným tempem. Na konci srpna však město ležící 80 kilometrů od Bruselu každoročně ožije velkolepými týdenními slavnostmi, které vrcholí koňskými dostihy. Letos na hipodrom ve Waregemu dorazilo 35 tisíc návštěvníků – někteří kvůli sportu, jiní kvůli módě nebo budování kontaktů. Na největší belgický dostihový svátek se letos vyrazili inspirovat i zástupci z jiné evropské dostihové metropole – českých Pardubic.

Letos na hipodrom ve Waregemu dorazilo 35 tisíc návštěvníků – někteří kvůli sportu, jiní ale také kvůli módě nebo budování kontaktů

Kolem dostihové dráhy se pohybují lidé, většinou muži, s papírky a propiskami a soustředěně studují výsledky jednotlivých závodů. Všichni, kterých se ptám, zatím jenom prohrávají, ale berou to s humorem.

„Nejsme tu kvůli koním. Chceme tu networkovat, potkávat lidi, s kterými běžně pracujeme,“ přibližuje Jonas, který na závodiště dorazil s přítelkyní. „Chci se tu taky bavit. A samozřejmě sázíme. Zatím jsem nic nevyhrál, ale v příštím závodě určitě vyhraju. Vsaďte si taky, vyhraje číslo sedm,“ nepochybuje.

Šestidenní dostihová párty

Mluvčí Waregemského závodu Stefaan Lammens zdůrazňuje, že se jedná o jednu z nejstarších sportovních událostí v zemi. Loni závod oslavil 175. výročí.

Barbie je díky novému filmu v kurzu i na dostizích

„Waregemu se říká belgické město koní. I když o koních nevíte vůbec nic, tak všichni tady v Belgii Waregemský závod znají. Je to velká slavnost, šest zní zábavy a párty,“ zdůrazňuje. „A co se týče samotného závodu – všichni tu chtějí být, kvůli zábavě, atmosféře, kvůli sázkám. Myslím, že hodně návštěvníků toho o koních moc neví, ale prostě tu chtějí být.“

Barbie i plastové lahve

V moři návštěvníků vynikají dámy s pestrobarevnými klobouky a fascinátory. Některé jsou elegantní, jiné trochu bláznivé, zdobené třeba plastovými koníky nebo hlavičkami panenek Barbie. K těm elegantním patří třeba Elisa s velkým růžovým kloboukem, který ladí s celým outfitem.

„Mám stavební firmu a chtěla jsem ukázat, že i majitelka stavební firmy může mít takovýhle velmi ženský styl. A taky jsem se chtěla prostě obléknout jako Barbie, protože tohle téma je teď hodně v kurzu,“ usmívá se.

Elisa míří na soutěž o nejkrásnější klobouk. Zatímco na hipodromu se závodí, na podiu se porotě předvádí několik desítek majitelek extravagantních pokrývek hlavy.

Mezi nimi i Hana s výrazným modrým fascinátorem. „Shromáždila jsem plastové lahve a vyrobila tohle. Každý rok mám jiný klobouk a vždy je navrhuju společně se svojí kadeřnicí,“ vysvětluje. Soutěž nakonec vyhrála dáma s obřím kloboukem upleteným z živých rostlin.

Zatímco na hipodromu se závodí, na podiu se porotě předvádí několik desítek majitelek extravagantních pokrývek hlavy

Hrdina dne

Kvůli kloboukům jsem prošvihla hlavní dostihový závod, a tak se ptám se Stefaana, kdo vlastně vyhrál.

„Velkou soutěž vyhrál žokej Zuliany s koněm Polinuit, který tu už vyhrál loni. Byl skoro celou dobu na čtvrtém pátém místě a pak na konci měl neuvěřitelný, opravdu působivý sprint, takže podruhé vyhrál,“ popisuje strhující závěr.

„Byl tu i velmi známý francouzský trenér Patrice Quinton. Pět ze sedmi koní trénoval anebo je přímo vlastní, takže opravdu toužil po odvetě za loňský rok. Ale Zuliany a Poliunit to zase dokázali,“ dodává Stefaan.

Partnerství i inspirace

Spolu s představiteli Waregemu na VIP tribuně sledují celé odpoledne závody i zástupci Pardubic, které jsou partnerským městem Waregemu. Obě města spojuje také dostihový spolek, do kterého kromě Belgie a Česka patří ještě města ve Španělsku, Portugalsku a Polsku.

K dostihům patří také závody klusáků

„Tento spolek si dal za cíl udržet koňskou tradici v našich zemích, aby se do povědomí dostávalo, jak je to složité a krásné kolem koní se pohybovat a užívat si sport,“ vysvětluje náměstkyně pardubického primátora za hnutí ANO Jiřina Klčová.

Pardubičtí doufají, že se časem podaří belgické diváky z Waregemu přilákat i na Velkou pardubickou. Ta příští bude už v říjnu a Radiožurnál na ní nebude ani letos chybět.

autoři: Zdeňka Trachtová , and
Spustit audio

Související