Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů České republiky
Novinařina by měla být službou veřejnosti – nikoliv posluhováním, ať už komukoliv. A v předvolebním období to platí dvojnásob. „V předvolební době je přitom pro novináře mnohem obtížnější orientovat se v situaci, která je s blížícími se volbami mnohem nepřehlednější,“ upozorňuje Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů České republiky, v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Jsou novináři, kteří své povolání chápou jako skutečnou službu veřejnosti. Existují však i tací, kteří se v rámci veřejné debaty neváhají přiklonit na konkrétní stranu, byť jim to nepsaný etický rozměr žurnalistické práce zapovídá.
Odkud se vlastně bere motivace takovýchto lidí? Adam Černý v tom má vcelku jasno, byť si není jist, která varianta ze dvou možných je horší. „Bývají to totiž buď lidé, kteří jsou svatosvatě přesvědčeni, že na pomyslné barikádě pomáhají dobré věci. A pak jsou tu lidé, kteří to dělají ze zištných důvodů – jsou totiž zkorumpovaní,“ poukazuje předseda Syndikátu novinářů ČR.
Nejde však podle něj o jediný problematický aspekt českého mediálního prostředí. Jak totiž samotní novináři upozorňují, dalším problémem, s nímž se česká média a potažmo i publikum musí potýkat, často bývá nízká odborná způsobilost novinářů.
Absence širšího rozhledu u novinářů přitom má podle Adama Černého hlubší historické kořeny. „V roce 1938, 1948 a poté 1968 opouštěli naši zemi nejen novináři. Mediální scéna se výrazně změnila i v roce 1989. V médiích tak dnes dominuje generace do 40 let,“ upozorňuje. „Menší profesní zkušenost českých novinářů tak je zcela zjevná.“
Starší, a většinou tedy i zkušenější novináři však česká média opouštějí i v dnešní době? Pramení to pouze ze všeobecné snahy o větší úspory? Také na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala. Padly však i další dotazy. Jak se vlastně mají čtenáři, posluchači a diváci orientovat v široké mediální nabídce? A kam by měla směřovat moderní žurnalistika?
Záznam celého rozhovoru s Adamem Černým a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stovky lidí se přišly zapsat do registru dárců kostní dřeně. IKEM ji shání nejen pro dvouletou Madlenku
-
Končící prorektor Vlach: Podílet se na kampani rektorky mi není vlastní. Nemám ambici kandidovat
-
U Lubů na Chebsku se nad ránem opět chvěla země. Otřesy byly mírně nad stupněm dva
-
Ukrajina našla odhodlání bránit si, co je jí drahé. To řadě zemí Evropy chybí, řekl po návštěvě země Pavel