33 % dospělých a 14 % mladistvých sdílelo fotografii či video s intimním obsahem. Rizika sextingu jsou vysoká, varuje expertka

17. srpen 2022

Konsensuální sexting – tedy sdílení intimního obsahu – je nejen v Česku stále populárnější. Společnost ESET ve spolupráci s policií představí průzkum, ve kterém konsensuální sexting v Česku zmapovala. „Rizika jsou poměrně vysoká. Cokoli umístíme na internetu, a nezáleží na tom, jestli do chatovací aplikace nebo na sociální síti, může být zkopírováno a dále zneužito. Nebo i použito k vydírání či k šikaně,“ varuje Vladimíra Žáčková ze společnosti ESET.

Co si pod pojmem konsensuální sexting představit? „Jde o dobrovolné sdílení vlastních intimních fotografií, videí nebo zpráv s erotickým obsahem v digitálním prostoru. Nejčastěji se tak děje skrze běžné chatovací aplikace nebo sociální sítě jako je messenger, WhatsApp, Instagram nebo Facebook. Tato forma komunikace musí být oboustranně odsouhlasená,“ vysvětluje Vladimíra Žáčková.

Čtěte také

„Ve spolupráci s Policií České republiky jsme připravili edukativní projekt, který se zaměřuje na osvětu a prevenci primárně pro nezletilé, což je nejzranitelnější cílová skupina. Ale většina doporučení je univerzálně platná pro celou veřejnost.

Jedním jednoduchým pravidlem, jak riziko minimalizovat, je nemít za žádných okolností na fotografii obličej nebo další znaky, která nás mohou identifikovat – například výrazná tetování nebo mateřská znaménka,“ doporučuje specialista kybernetické bezpečnosti společnosti ESET Vladimíra Žáčková.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související