33 % dospělých a 14 % mladistvých sdílelo fotografii či video s intimním obsahem. Rizika sextingu jsou vysoká, varuje expertka
Konsensuální sexting – tedy sdílení intimního obsahu – je nejen v Česku stále populárnější. Společnost ESET ve spolupráci s policií představí průzkum, ve kterém konsensuální sexting v Česku zmapovala. „Rizika jsou poměrně vysoká. Cokoli umístíme na internetu, a nezáleží na tom, jestli do chatovací aplikace nebo na sociální síti, může být zkopírováno a dále zneužito. Nebo i použito k vydírání či k šikaně,“ varuje Vladimíra Žáčková ze společnosti ESET.
Co si pod pojmem konsensuální sexting představit? „Jde o dobrovolné sdílení vlastních intimních fotografií, videí nebo zpráv s erotickým obsahem v digitálním prostoru. Nejčastěji se tak děje skrze běžné chatovací aplikace nebo sociální sítě jako je messenger, WhatsApp, Instagram nebo Facebook. Tato forma komunikace musí být oboustranně odsouhlasená,“ vysvětluje Vladimíra Žáčková.
Čtěte také
„Ve spolupráci s Policií České republiky jsme připravili edukativní projekt, který se zaměřuje na osvětu a prevenci primárně pro nezletilé, což je nejzranitelnější cílová skupina. Ale většina doporučení je univerzálně platná pro celou veřejnost.
Jedním jednoduchým pravidlem, jak riziko minimalizovat, je nemít za žádných okolností na fotografii obličej nebo další znaky, která nás mohou identifikovat – například výrazná tetování nebo mateřská znaménka,“ doporučuje specialista kybernetické bezpečnosti společnosti ESET Vladimíra Žáčková.
Související
-
Jak děti chránit před sextingem? Odpovědnost leží na bedrech rodičů, zdůrazňuje Moravčík
Se sextingem, tedy sdílením intimních fotek nebo videí na internetu se setkává stále více dětí. Jsou oběťmi šikany nebo vydírání.
-
Mezi dětmi se rychle šíří sexting. Rodiče o hrozbě většinou...
České děti se čím dál častěji věnují takzvanému sextingu. Každý šestý teenager dnes sdílí vlastní intimní fotky a videa na internetu, ať už se svými přáteli nebo ci...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.