Zpátky na place

Představíme si naše blízké, jak nás sledují v televizi, glosuje dirigent z prázdného Rudolfina

Se slavnostními pocity i s trochu trémy se hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil po dvouměsíční nucené pauze poprvé setkal se členy orchestru. Jaké to je, být znovu na place a zkoušet na online mozartovský koncert, který je na programu Pražského jara tuto sobotu?

Než se členové České filharmonie chopí nástrojů, vtipkují s dirigentem, poposedávají a upravují si roušky. Jsou rádi, že se konečně všichni vidí.

Zahajovací koncert PJ 2018, Tomáš Netopil a Česká filharmonie

Když dirigent Tomáš Netopil zvedne ruce, hudebníci ztichnou a dávají pozor na jeho pokyny.

Z mé strany to bylo nervózní, cítil jsem se jako poprvé. Ale práce nás bavila a radost v očích kolegů se nedala nepostřehnout,“ usmívá se mladý dirigent.

S orchestrem nebyl v kontaktu dva měsíce.

Snažili jsme se vytvářet různá videa. Pro spoustu muzikantů na volné noze, kteří jsou stavebním kamenem kultury klasické hudby, je to těžké období. Doufám, že brzy skončí a budeme stát na pódiu před plným Rudolfinem.“

Sklíčený akord

Na zkouškách je zvyklý na prázdný sál, ale rozlehlé hlediště v Rudolfinu bude prázdné i během online koncertu.

Asi přijde sklíčený pocit. Člověk při posledním akordu čeká na odezvu publika, která nepřijde. S tím se musíme smířit a do hudby dát i přesto maximum.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.