Zpátky do školy. Jak zvládnout přesun z prázdnin do školních lavic?

Mladší školáci jsou často vyplašení a nepozorní, doprovod by měli mít zhruba do třetí třídy, říká koordinátor z BESIP

Zpátky do školy! Od pondělí začnou tisíce dětí pravidelně jezdit ráno do školy. Jak připravit je i sebe na dopravní špičky a jak jim pomoct vytvořit si bezpečný režim? V dnešním díle seriálu na tyto otázky odpovídá Oldřich Kasl z organizace BESIP.

Jak by se měli rodiče připravit na dojíždění do škol?

Rodiče především, protože oni budou doprovázet svoje děti. A ty děti jsou po prázdninách, to znamená – skončily prázdniny u babičky, výlety, tzv. volný režim. A pravidelně koncem prázdnin by mělo nastat upozornění – blíží se škola, asi bychom si měli zopakovat, jak se vlastně budeme chovat na silnici. Doporučuji děti připravit už předem a tento týden před školou je naprosto ideální.

Takže ideální je si cestu i nanečisto do školy vyzkoušet s dětmi?

Určitě. Když budu mít prvňáčka, který půjde poprvé do školy, těší se, tak nemusí mít zažité, že má překračovat silnici na přechodu, že musí dávat pozor na auta, na kola. Takže rodiče by si s ním měli cestu projít, chytnout ho za ruku a jít do školy.

Samozřejmě že na malých městech je to jiné než na větších, někdy jsou školy na dohled od domu, ale i tak by měla být cesta do školy a ze školy pro dítě bezpečná a pohodlná.

Hodně rodičů vozí děti do školy autem. Od jakého věku může podle vás jezdit nebo chodit dítě do školy samo bez dozoru?

Čtěte také

Prvňáčci bývají vyplašení, těší se, mohou být nepozorní. Plus minus do deseti let, to znamená, první druhá třetí třída by to mělo být s doprovodem, potom si děti zvyknou na samostatnost. To znamená – ano, pustit dítě autobusem, ale už by mělo mít namyšlené, kdy vystoupit, jak nastoupit.

A co dojíždění do školy na kole nebo na koloběžce?

To je další věc. Když dítě zná cestu, tak proč ne, ať si klidně jede. Samozřejmě je nutné dítě vybavit bezpečnostními prvky, ale pohyb po komunikaci je také svým způsobem nebezpečný.

Do nějakých deseti let by měl být doprovod, mělo by se dětem vysvětlit, že existují cyklostezky, ale být na ně obezřetný, protože přece jen ještě nezná nástrahy velkého provozu jako dejme tomu deváťák.

A co odpolední cesta zpátky? Platí pro ni nějaká jiná pravidla, než pro tu ranní cestu do školy?

Čtěte také

Zazvoní ve škole, hurá, jdeme domů. Dítě nám vylétne ze školy, ale musí se rozhlédnout. Bezpečná cesta znamená minimálně se nahlásit rodičům – pokud ve 12 končí škola, ve 12:20 by dítě mělo být doma, pokud ještě není, asi se něco děje.

Rodič by měl mít dítě stále částečně pod dozorem. Takže je potřeba děti ubezpečit v tom, že jim sice skončila škola, ale mají ještě nějakou povinnost.

Jakými bezpečnostními prvky bychom měli dítě na cestu do a ze školy vybavit?

Česká republika má dáno zákonem, že do 18 let musí být na hlavě helma. Pak chrániče na ruce a reflexní oblečení.

autoři: Petr Král , mga
Spustit audio