Změna daňové sazby i výjimek. Jak se konsolidační balíček dotkne občanů?

Škrty daňových výjimek. Zruší se zřejmě školkovné, sleva na studenta i odpočet za členský příspěvek v odborech

S konsolidačním balíčkem se možná dočkáme mnohých změn v daňových přiznáních. Co vláda minulý týden ve Sněmovně prosadila?

Výrazné omezení čeká slevu na nepracujícího partnera. Dosáhnou na něj zřejmě pouze rodiny, ve kterých jeden z manželů nemá vlastní příjmy a zároveň pečuje o dítě do tří let. V současnosti věkové omezení pro slevu není. To odrazuje rodiče – hlavně ženy – od návratu do práce, hájí úpravu poslanec a zpravodaj konsolidačního balíčku Jiří Havránek z ODS:

Čtěte také

„Tohle je opravdu systémově správné opatření, protože Česká republika dlouhodobě podporuje v rámci aktivní politiky zaměstnanosti zapojování právě těch rodičů po mateřské nebo rodičovské dovolené zpět do pracovního systému a tady máte proti tomu nástroj, který to zpomaluje. Tudíž dáváte peníze na dvě strany a jde to protichůdně.“

Rodin se dotkne i konec další daňové slevy, takzvaného školkovného. Příspěvek na poplatky za mateřskou školu má dnes roční strop na úrovni minimální mzdy a využít ho tak můžou jen rodiny s vyššími příjmy. Chudším rodinám, například samoživitelkám nebo rodičům s částečným úvazkem, nepomáhá.

O daňovou slevu přijdou i studenti

Argumentace vládní koalice je podobná jako u školkovného. Tedy že na slevu dosahují jen studenti s vyššími příjmy. Podle ministerstva financí ji mohli využít jen ti s průměrným měsíčním přivýdělkem nad 17 tisíc korun. Studenti s nižším příjmem si totiž vystačí s běžnou slevou na poplatníka, na které se nic nemění.

Mezi daňové výjimky, se kterými už do budoucna lidé nejspíš nebudou moct počítat, patří třeba odpočet za členský příspěvek v odborech. Naopak nakonec zůstává osvobození od daně z příjmu pro zájmové včelaře. A nemění se ani možnost odečíst si ze základu daně dary na charitu.

Zaměstnanecké benefity

Čtěte také

Místo úplného zrušení prošlo Sněmovnou zastropování v určité výši. Zaměstnanecké benefity tak budou od daně z příjmu osvobozené do poloviny průměrné mzdy, vysvětluje Jiří Nesrovnal z Komory daňových poradců: „Budete mít dovolenou, budou tam vitamíny, kdybych dal nějaké příklady, bude tam lístek do Národního, lístek do posilovny. Všechny tyto benefity budou v jednom balíku a ročně to bude osvobozeno do částky cirka 20 tisíc – samozřejmě jak poroste průměrná mzda, bude se to valorizovat.“

Z toho, co zaměstnanec dostane nad limit, bude muset platit běžnou daň z příjmu i pojistné. Protože jde o nepeněžité benefity, tak se odvody a daň strhnou z výplaty. Občany čeká také jedna nedaňová, ale pro někoho podstatná, změnu. Snížit se má státní podpora stavebního spoření z dvou tisíc na tisíc korun ročně za účastníka.

autoři: Petr Král , mga
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.