Změna daňové sazby i výjimek. Jak se konsolidační balíček dotkne občanů?

Potraviny zlevní, pivo podraží. Jak se projeví změny v DPH?

Potraviny by od příštího roku mohly mírně zlevnit. Vláda si to slibuje od snížení DPH. Je to jedna z mnoha změn v konsolidačním balíčku, který minulý týden prošel Sněmovnou. Počítá i s dalšími změnami v dani z přidané hodnoty.

Čtěte také

Zatím jsme byli zvyklí, že sazby DPH máme v Česku tři – 21 procent, 15 a 10. Od ledna základní jednadvacetiprocentní sazba zůstane. A dvě snížené se sloučí do jedné, která má nově být 12 procent.

„Česko se tak dostane mezi menšinu zemí Evropské unie, které mají jen jednu sníženou sazbu. Co se týče srovnání základní sazby DPH, u té je Česko v unijním středu,“ říká redaktorka Anna Horáčková.

Kojenecká voda

DPH klesne u potravin ze současných 15 na 12 procent. Točené pivo a balené nealkoholické nápoje se naopak přesunou do základní jednadvacetiprocentní sazby. A to včetně minerální a kojenecké vody. Kromě opozice to vadí i Potravinářské komoře.

„Kojenecká voda je nezbytná pro řadu zejména mladých domácností, minerální voda má jednoznačně prokázané zdravotní účinky,“ říká prezidentka komory Dana Večeřová.

Čtěte také

Další z položek, které kvůli přesunu do vyšší sazby DPH nejspíš podraží, patří kadeřnické a holičské služby, opravy obuvi i kol, úklidové práce, palivové dřevo a řezané květiny. V základní sazbě DPH stále zůstávají dětské pleny a menstruační pomůcky.

Léky a zdravotnické pomůcky

Zdravotnické pomůcky budou po změnách ve snížené 12 procentní sazbě, stejně jako léky. U nich, podobně jako i u vodného, stočného a centrálního tepla, DPH oproti současnosti o dva procentní body vzroste.

A úpravy spotřebních daní? „Alkohol zřejmě zdraží. Daň z lihu totiž v příštích dvou letech vzroste o deset procent. Vyšší zdanění čeká i elektronické cigarety a nikotinové sáčky,“ uzavírá Horáčková.  

V dalším díle se podíváme na to, co bude znamenat rušení daňových výjimek jako třeba školkovného nebo slevy na studenta.

Spustit audio