Zkrácené úvazky, dovolená pro „dohodáře“ i proplacení nákladů na homeoffice. Jak se změní práce podle nového zákoníku?
Práce z domova se vyplatí, tvrdí manažerka. Pro zaměstnance to může být i motivace a loajalita k firmě
Pro rodiče malých dětí, těhotné ženy nebo pro lidi pečující o své blízké by mělo být snazší domluvit si práci z domova. A taky třeba kratší nebo pružnou pracovní dobu. Umožnit by to měly změny v zákoníku práce. Vyplatit se to může zaměstnancům i firmám. Někde tyto postupy fungují už teď, ještě před tím, než zákoník práce vejde v platnost.
Je po čtvrté hodině odpoledne a Eva Kovářová vyzvedává svého šestiletého syna Petra z příměstského tábora. Není pro ni nijak složité uvolnit se z práce, protože pracuje na poloviční úvazek.
Čtěte také
„Mám určitou flexibilitu, jak si hodiny rozvrhnu během týdne, což mi dává možnost některé dny pracovat i osm hodin a mít volnější pátek. Zároveň mi to umožňuje pracovat i z domova,“ popisuje.
U zaměstnavatele nebylo problém takové podmínky domluvit, protože politika v Controller Institutu, kde pracuje, je nastavená tak, že vychází vstříc právě maminkám, které pečují o mladší děti.
„Původně jsem pracovala někde jinde, a tam to nastavení podmínek po mateřské dovolené nebylo tak vstřícné. A mám kolem sebe příklady, kdy zaměstnavatel tlačí na to být v kanceláři a nebrat si tolik home office.“
Zkrácený úvazek
Nově ale bude zaměstnavatel muset takový odmítavý postoj písemně zdůvodnit. A to v případě, že o pružnou nebo kratší pracovní dobu nebo o práci z domova požádá rodič dítěte do devíti let, těhotná žena nebo zaměstnanec pečující o osobu blízkou ve druhém a vyšším stupni závislosti.
„Ano, jsou pozice, kdy to možné úplně stoprocentně není,“ připouští Olga Cechlová z Controller Institutu, šéfka Evy Kovářové. „Velký otazník to je třeba u office manažerky, protože už z titulu té pozice by měla být v kanceláři každý den.“
Pro zaměstnavatele je podle ní přínosná velká loajalita zaměstnanců a motivace. V Controller Institutu má zkrácený úvazek 11 ze 14 zaměstnanců. „Když jim dám důvěru, že svůj projekt zvládnou, vrací důvěru ve formě loajality.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.