Život před třiceti lety
Šumavské kostely za totality chátraly. Od revoluce je lidé postupně dávají dohromady
Některé šumavské kostely a kaple byly před třiceti lety zchátralé nebo zdemolované. Po poválečné výměně obyvatel a nástupu komunistického režimu se o ně nikdo nestaral. Listopad 1989 některým z nich přinesl naději na záchranu. Ruinám pomohli odsunutí rodáci nebo dobrovolníci. Nový život dostal také kostel v Dobré Vodě u Hartmanic.
Čtěte také
Průvodcem v kostele svatého Vintíře v Dobré Vodě je Václav Volenec: „Když jsem se sem po převratu dostal, kostel byl totálně vyrabovaný. Vojáci ho údajně využívali jako stáj, ale pak sloužil jako skladiště dělostřeleckých terčů.“
To už je dávno minulost. Po převratu se o jeho záchranu zasadil tehdejší starosta. V roce 1995 byl kostel vysvěcen, ale zůstával prázdný. Na opravy navázala výzdoba. Unikátní skleněný oltář nebo betlém vytvořila pro kostel sklářská výtvarnice Vladěna Tesařová: „Je tam velké množství světců. V jejich životech můžeme částečně nahlédnout i vlastní život.“
Místní vrátili kostelu duši
Čtěte také
Kostel zve na mše, prohlídky nebo koncerty. Přijíždějí Češi i Němci. Třeba Günter Zimmerman z Bavorska: „Úplně poprvé jsem tu byl hned po roce 1989, když padla železná opona. Mám velkou radost, že se z kostela stala tak hezká budova, protože při mé první návštěvě to byla stodola na zbraně.“
V posledních letech kostelu pomáhají dobrovolníci ze spolku Šumavské cesty. S pomocí dárců a sponzorů obnovili schody na kůr a sehnali starší opravené varhany. Od loňska má kostel i tři zvony, a to díky dalšímu českému dobrodinci.
Související
-
TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989?
Kulaté výročí se blíží. Jak dobře si po více než 30 letech pamatujete události roku 1989? Vyzkoušejte se v našem kvízu!
-
Cesta ke svobodě: Co předcházelo rozpadu Sovětského svazu?
Do Československa se v listopadu 1989 vrátila svoboda. Cestu k ní otevřely změny politiky Sovětského svazu, tristní stav ekonomiky i neschopnost komunistického vedení.
-
TEST: Jak se česká společnost změnila od roku 1989?
Některé změny jsou zřejmé a dnešní děti se o nich učí ve školách. Jiné mohou překvapit i pamětníky. Ověřte si své znalosti (nebo dobrý odhad) v našem kvízu!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.