Život před třiceti lety
„Jste jen děti!“ Symbolem sametové revoluce v Turnově se stala multikára
V Turnově měla sametová revoluce zajímavý symbol: multikáru, která se před radnicí proměnila v improvizovanou tribunu. Na demonstracích z ní mluvili zakladatelé tamního Občanského fóra. To mimochodem vzniklo hned třetí den po 17. listopadu, a to jako první mimopražské.
„Před listopadem tu existovala soukromá hospoda, kde se scházela vybraná názorová společnost, bylo to na bzučák. O politice se tam diskutovalo už dávno. Jeden náš kamarád se v Praze doslechl o akci na Národní třídě. Hned 18. listopadu tady bylo na náměstí asi pět lidí, ale přibývali další a další,“ vzpomíná Daniela Weissová, někdejší zakladatelka Občanského fóra v Turnově.
Čtěte také
Lidé demonstrovali, přestože se báli vojenského zásahu Sovětů. „V Turnově byla velmi silná raketová základna, osm tisíc vojáků,“ připomíná Milan Brunclík starší, někdejší mluvčí OF v Turnově.
„Vy jste jen děti“
Turnovské Občanské fórum vzniklo hned poté, co se vrátil jejich kamarád 19. listopadu z pražského Činoherního klubu, kde vzniklo pražské Občanské fórum. Daniela se svými kolegy pak téměř každý den mluvila k davu na náměstí, a to z multikáry, kterou jim půjčily Technické služby.
Na 27. listopadu připravovali generální stávku. „Vystoupil na ní tajemník KSČ, pan inženýr Černík, s podobnou rétorikou, jakou jsme slýchávali: Vy jste děti, nemáte šajna, o čem velký svět je, ale nebojte, my to zvládnem!“ popisuje.
Lidé požadovali okamžité odstoupení vedení komunistické turnovské radnice. „Byla to až kafkovská historka. Volal pan předseda, ať konečně naklusám k němu. Vytáhl pistoli, položil ji a řekl: Já nemůžu odstoupit, jak si řeknete. Já musím tuhle pistoli odevzdat ministru vnitra.“
Jako slepí k houslím
Někdejší tajemnice turnovské radnice Jana Maierová trvala na tom, aby ji Občanské fórum odvolalo. Chodila také na demonstrace a navíc jednala s Občanským fórem, aby měla vůbec nějaké informace.
„Přišli jsme k tomu jako slepí k houslím. Okresní výbor partaje nás, vedoucí funkcionáře města, označil za ty, kteří situaci zavinili!“ vzpomíná Maierová, která funkci tajemnice předala kandidátovi Občanského fóra v lednu 1990.
Související
-
TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989?
Kulaté výročí se blíží. Jak dobře si po více než 30 letech pamatujete události roku 1989? Vyzkoušejte se v našem kvízu!
-
Cesta ke svobodě: Co předcházelo rozpadu Sovětského svazu?
Do Československa se v listopadu 1989 vrátila svoboda. Cestu k ní otevřely změny politiky Sovětského svazu, tristní stav ekonomiky i neschopnost komunistického vedení.
-
TEST: Jak se česká společnost změnila od roku 1989?
Některé změny jsou zřejmé a dnešní děti se o nich učí ve školách. Jiné mohou překvapit i pamětníky. Ověřte si své znalosti (nebo dobrý odhad) v našem kvízu!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka