Život před třiceti lety
V Ostravě se v listopadu 1989 demonstrovalo za zachování socialismu. „Obrovská setrvačnost,“ hodnotí historik
Před 30 lety v bouřlivých listopadových dnech lidé nedemonstrovali jen proti komunistickému režimu. Objevily se i opačné protesty. Masovou akci proti stávkujícím studentům zažila třeba Ostrava, a to dokonce až 29. listopadu. Tisíce lidí tam požadovaly návrat starých pořádků.
Před 30 lety se Ostravě říkalo „ocelové srdce republiky“. Hutě, doly, železárny, tam všude pracovaly desítky tisíc lidí. Když začaly bouřlivé listopadové dny roku 1989, pořád nebylo jasné, jak se k tomu dělníci postaví.
Ještě dlouho to navenek vypadalo, že se v závodech nic neděje. Pravda to ale nebyla. 29. listopadu, dva dny po generální stávce, celé náměstí tleskalo Ústřednímu výboru KSČ.
„Obrovská setrvačnost“
Čtěte také
„Byla svolána demonstrace na dnešní Masarykovo náměstí městským výborem KSČ, na kterou se dostavilo sedm až deset tisíc lidí,“ říká Martin Juřica, historik archivu města Ostravy, když listuje v soudobých novinách. „Šlo zřejmě o největší protidemonstraci v celé republice,“ dodává.
Na jednom z transparentů, který zachytil tehdejší tisk, stojí: „Studenti, nejdeme proti vám, jsme s vámi – Lidové milice“.
„Změny chtěli, ale chtěli zachovat základ, tedy socialismus a vedoucí postavení komunistické strany,“ vysvětluje historik. „Byla to obrovská setrvačnost. Funkcionáři dlouho dodržovali svůj plán rokování, které měli na plénech,“ dodává.
Související
-
TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989?
Kulaté výročí se blíží. Jak dobře si po více než 30 letech pamatujete události roku 1989? Vyzkoušejte se v našem kvízu!
-
Cesta ke svobodě: Co předcházelo rozpadu Sovětského svazu?
Do Československa se v listopadu 1989 vrátila svoboda. Cestu k ní otevřely změny politiky Sovětského svazu, tristní stav ekonomiky i neschopnost komunistického vedení.
-
TEST: Jak se česká společnost změnila od roku 1989?
Některé změny jsou zřejmé a dnešní děti se o nich učí ve školách. Jiné mohou překvapit i pamětníky. Ověřte si své znalosti (nebo dobrý odhad) v našem kvízu!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.