SERIÁL

3) V Ostravě se v listopadu 1989 demonstrovalo za zachování socialismu. „Obrovská setrvačnost,“ hodnotí historik

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Listopad 1989 v Ostravě

Před 30 lety v bouřlivých listopadových dnech lidé nedemonstrovali jen proti komunistickému režimu. Objevily se i opačné protesty. Masovou akci proti stávkujícím studentům zažila třeba Ostrava, a to dokonce až 29. listopadu. Tisíce lidí tam požadovaly návrat starých pořádků.

Před 30 lety se Ostravě říkalo „ocelové srdce republiky“. Hutě, doly, železárny, tam všude pracovaly desítky tisíc lidí. Když začaly bouřlivé listopadové dny roku 1989, pořád nebylo jasné, jak se k tomu dělníci postaví. 

Ještě dlouho to navenek vypadalo, že se v závodech nic neděje. Pravda to ale nebyla. 29. listopadu, dva dny po generální stávce, celé náměstí tleskalo Ústřednímu výboru KSČ. 

„Obrovská setrvačnost“

„Byla svolána demonstrace na dnešní Masarykovo náměstí městským výborem KSČ, na kterou se dostavilo sedm až deset tisíc lidí,“ říká Martin Juřica, historik archivu města Ostravy, když listuje v soudobých novinách. „Šlo zřejmě o největší protidemonstraci v celé republice,“ dodává.

Na jednom z transparentů, který zachytil tehdejší tisk, stojí: „Studenti, nejdeme proti vám, jsme s vámi – Lidové milice“.

„Změny chtěli, ale chtěli zachovat základ, tedy socialismus a vedoucí postavení komunistické strany,“ vysvětluje historik. „Byla to obrovská setrvačnost. Funkcionáři dlouho dodržovali svůj plán rokování, které měli na plénech,“ dodává. 

Odebírat podcast

Související