Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?

„Když zdražím, tak to neprodám,“ zoufá si vinař. Jak vládní balíček dopadá na vinaře a pivovary?

Čepované pivo v příštím roce pravděpodobně znovu zdraží. Odhaduje to Českomoravský svaz minipivovarů v reakci na úsporný balíček vlády. Z desetiprocentní sazby DPH se má podle návrhu přesunout do té jednadvacetiprocentní. Hospodští tak počítají se zvýšením cen piva i s odlivem svých zákazníků. Opatření se ale dotkne i vinařů – spotřební daň na tichá vína sice nakonec zavedena nebude, firmy ale zřejmě přestanou objednávat vína jako dárky pro své zaměstnance a partnery.

„Spousta věcí u malých a středních vinařů je o nonstop celoroční práci ve vinici, ve sklepě na úkor volných časů, rodiny, zdraví... Ale je to naše volba. Mám to rád, my jsme si to vybrali, chci tou cestou jít,“ vypráví Jindřich Kadrnka z Březí u Mikulova, majitel letošního vinařství roku.

Bez odebírání od firem

Spolu se svou rodinou obhospodařuje asi 11 hektarů vinic. Roční produkce se pohybuje kolem pěti tisíc lahví.

Nechápu, proč jsme dneska nepřátelé státu číslo jedna.

I přesto, že se spotřební daň zvyšovat nebude, s nižšími obraty počítá: „Nechápu, proč jsme se stali obětí toho všeho, toho zmíněného balíčku, co se to děje. Nechápu, proč jsme dneska nepřátelé státu číslo jedna.“

Víno (ilustrační foto)

Víno jako dar totiž už nebude možné zahrnout do daňových nákladů firem. Ty tak pravděpodobně přestanou víno odebírat, protože už se jim to nebude vyplácet. „U mnoha vinařů malého a středního charakteru to tvoří třicet, čtyřicet i padesát procent vína.“

Škrtnout investice

„Upřímně to vnímám jako velkou facku. Možná to bude bolet ještě víc, než by bolela ta spotřební daň. Kdybych měl ten produkt zdražit, tak ho neprodám,“ vysvětluje Jindřich Kadrnka. 

„Škrtli jsme investice, to znamená restrukturalizaci vinic. Mám dodávku, kterou jsem si koupil po druhém vinaři, mám škodovku, kterou jezdím, která má dvanáct roků, auto do vinohradu mám dvacetileté a musí sloužit dál,“ popisuje Jindřich Kadrnka.

„Dláždíme dálnici k domácímu pití“

Čepované pivo (ilustrační foto)

V sousedních Dolních Dunajovicích uprostřed vinohradů provozuje Jitka Ilčíková pivovar Wild Creatures. Pro zrání ležáků využívá výhradně vinné sudy.

„Bavíme se o velkých nárocích, které se na producenty kladou. Já jsem ochotná přispět, aby se systém napravil, ale nejsem ochotná to dělat, když vidím, že to na druhé straně není řešeno stejně. Můžu se uskromnit, ale někdo by měl jít příkladem. A to teda nevidím,“ zlobí se Jitka Ilčíková.

Čtěte také

„Pivovar jako takový, výroba alkoholu musí být prováděna v daňovém skladu. Takže když si spočítáme, co všechno stojí výběr spotřební daně u malých výrobců, zjistím, že do státní kasy nic nedorazí. Spotřební daň není nijak závratně vysoká, ale vy spotřebujete násobně víc peněz na vedení agendy. My doslova dláždíme dálnici k domácímu pití. Za mě to není v pořádku,“ zdůrazňuje.

Podle Jitky Ilčíkové pivo znovu zdraží. O kolik přesně, zatím není jasné.

Spustit audio