Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?
Náklady rostou, tržby klesají. Provozovatelé potravin si od poklesu DPH příliš neslibují
Kabinet chce prosadit snížení sazby DPH na potraviny z 15 na 12 procent. Venkovské prodejny ale větší příliv zákazníků neočekávají. Shodují se na tom obchodníci.
Poslouchejte Odpolední Radiožurnál v čase 15:20. Rozebereme, jak budou fungovat dvě sazby i co reálně zlevní.
„Je to velice těžké, protože v dnešní době všechno zdražuje, lidé mají problém zaplatit účty a je to poznat i na nákupech, lidé mají v košících čím dál okleštěnější sortiment,“ říká Radana Libosková, která vede koloniál v Dolním Sklenově v Podbeskydí.
V obci s necelými šesti stovkami obyvatel je to spolu s prodejnou místního farmáře jediný obchod. Chodí k ní většinou starší lidé. Pro čerstvé pečivo, pro minerálku.
Čtěte také
„Maso už lidé ani tak nekupují, ale mléko, nějakou zeleninu. Nákup kolem maximálně 300 korun,“ popisuje paní Radana.
Koloniál má šest let, z toho už dva roky místo zisků sčítá ztráty. Příjem má z pronájmu bytů, obchůdek dotuje. „Je to strašně složité, protože ceny energií i všeho ostatního stoupají a provozní náklady se zvyšují. A tržby klesají.“
Od poklesu DPH o tři procenta si Radana Libosková moc neslibuje. Typický nákup v jejím obchodě by zlevnil ani ne o desetikorunu. „Jestli nám dodavatel sleví, my zlevníme taky, ale jestli nám zdraží, my také. Náklady se nějak zaplatit musí.“
Lidé si nižší DPH nevšimnou
Čtěte také
Ani o čtyřicet kilometrů dál, v Ropici na Českotěšínsku, snížení DPH na potraviny neslaví. Provozovatel minimarketu Vojtěch Jakubík změnu nečeká. „Osobně si myslím, že si toho lidi ani nevšimnou. Jak šly ceny rapidně nahoru, nebude to podle mě příliš znát.“
I Vojtěch Jakubík bere obchůdek spíš jako službu lidem než jako byznys.
„Protože provozuji restauraci, která sousedí s obchodem, provozuji i obchod, který nemusí vydělávat. Bude nám stačit, když obchod nebude ziskový, ale nebude prodělečný.“
Nákupy v Polsku
Ropický minimarket nově otevřel před měsícem. Od obce dostal symbolický nájem, jinak by do toho Vojtěch Jakubík ani nešel. Teď zkouší, jestli vůbec pokryje náklady. Do Polska je to odtud pár kilometrů, a na velké nákupy jezdí místní tam.
Čtěte také
„Cenami nemůžeme nikdy konkurovat velkým obchodům, typu slevy, akce a podobně.“
V Ropici jsou ale rádi, že jediný obchod v obci má zase otevřeno. Předchozí provozovatel ho zavřel loni v listopadu, už ho nechtěl dotovat. Nakupovat sem chodí i Marek. Pracuje v nedalekých železárnách, a po cestě domů se staví pro to, co je třeba.
„Pro mě je to důležité, člověk nechce vždycky jet až do dalekého obchodu. Sem si člověk sjede na kole nebo dojde pěšky,“ říká zákazník Marek a dodává, že když má obec školu, hospodu a obchod, je na tom dobře. Pro Ropici to platí, pro mnohé obce v okolí už ne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.