Žilní lepidlo na křečové žíly. Robert Vlachovský nastiňuje nové metody léčby
Pokud měli křečové žíly vaši rodiče či prarodiče, s největší pravděpodobností je budeme mít i vy. Upozorňuje na to specialista na chronické žilní onemocnění Robert Vlachovský, podle kterého chronické onemocnění žil je otázkou genetiky. Jak má vypadat správná péče o nohy?
„Křečové žíly jsou onemocněním celoživotním, i po operaci by bylo potřeba, aby si toho byl člověk vědom,“ vysvětluje specialista.
Ctirad Bastl: Chrápání a spánková apnoe s použitím masky zmizí
Čistá hlava, dobře vyvětraná místnost a nebýt úplně hladový. To jsou faktory, které mohou pomoci k tomu, abychom se dobře v noci vyspali. Alespoň to říká Ctirad Bastl, který léčí spánkovou apnoi. Jak se onemocnění diagnostikuje? A jak léčí?
A jaké jsou možnosti léčby žilních onemocnění? Konzervativní postup doporučuje hodně pohybu a chladné vody, pak je také kompresní terapie a farmaceutická léčba. K metodám alternativních invazivních metod patří laser a radio-frekvence, nově pak žilní lepidlo.
Výhodou posledně jmenované metody je, že není potřeba žádné umrtvení. Lepidlo se do nemocné žíly aplikuje po kapkách. „Něco jako vteřinové lepidlo, rychle to funguje,“ vysvětluje s tím, že léčba je vhodná pro pacienty, kteří nechtějí do nemocnice.
„Všechny metody nějakým způsobem fungují, a fungují dobře,“ zdůrazňuje Vlachovský s tím, že mezi metodami není rozdíl stran návratnosti, ani klasická metoda, ani žilní lepidlo nezaručí, že se onemocnění vyřeší napořád.
Jak cvičit žilní gymnastiku? A co to jsou bércové vředy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.