Žilní lepidlo na křečové žíly. Robert Vlachovský nastiňuje nové metody léčby

7. červenec 2019

Pokud měli křečové žíly vaši rodiče či prarodiče, s největší pravděpodobností je budeme mít i vy. Upozorňuje na to specialista na chronické žilní onemocnění Robert Vlachovský, podle kterého chronické onemocnění žil je otázkou genetiky. Jak má vypadat správná péče o nohy?

 „Křečové žíly jsou onemocněním celoživotním, i po operaci by bylo potřeba, aby si toho byl člověk vědom,“ vysvětluje specialista.  

Ctirad Bastl: Chrápání a spánková apnoe s použitím masky zmizí

Nepodceňujte zdánlivě banální problém. I chrápání může být nebezpečné. Dochází při něm totiž k dechovým pauzám, které mohou mít závažné zdravotní následky.

Čistá hlava, dobře vyvětraná místnost a nebýt úplně hladový. To jsou faktory, které mohou pomoci k tomu, abychom se dobře v noci vyspali. Alespoň to říká Ctirad Bastl, který léčí spánkovou apnoi. Jak se onemocnění diagnostikuje? A jak léčí?

A jaké jsou možnosti léčby žilních onemocnění? Konzervativní postup doporučuje hodně pohybu a chladné vody, pak je také kompresní terapie a farmaceutická léčba. K metodám alternativních invazivních metod patří laser a radio-frekvence, nově pak žilní lepidlo.

Výhodou posledně jmenované metody je, že není potřeba žádné umrtvení. Lepidlo se do nemocné žíly aplikuje po kapkách. „Něco jako vteřinové lepidlo, rychle to funguje,“ vysvětluje s tím, že léčba je vhodná pro pacienty, kteří nechtějí do nemocnice.

„Všechny metody nějakým způsobem fungují, a fungují dobře,“ zdůrazňuje Vlachovský s tím, že mezi metodami není rozdíl stran návratnosti, ani klasická metoda, ani žilní lepidlo nezaručí, že se onemocnění vyřeší napořád.

Jak cvičit žilní gymnastiku? A co to jsou bércové vředy? 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...