Žilní lepidlo na křečové žíly. Robert Vlachovský nastiňuje nové metody léčby

7. červenec 2019

Pokud měli křečové žíly vaši rodiče či prarodiče, s největší pravděpodobností je budeme mít i vy. Upozorňuje na to specialista na chronické žilní onemocnění Robert Vlachovský, podle kterého chronické onemocnění žil je otázkou genetiky. Jak má vypadat správná péče o nohy?

 „Křečové žíly jsou onemocněním celoživotním, i po operaci by bylo potřeba, aby si toho byl člověk vědom,“ vysvětluje specialista.  

Ctirad Bastl: Chrápání a spánková apnoe s použitím masky zmizí

Nepodceňujte zdánlivě banální problém. I chrápání může být nebezpečné. Dochází při něm totiž k dechovým pauzám, které mohou mít závažné zdravotní následky.

Čistá hlava, dobře vyvětraná místnost a nebýt úplně hladový. To jsou faktory, které mohou pomoci k tomu, abychom se dobře v noci vyspali. Alespoň to říká Ctirad Bastl, který léčí spánkovou apnoi. Jak se onemocnění diagnostikuje? A jak léčí?

A jaké jsou možnosti léčby žilních onemocnění? Konzervativní postup doporučuje hodně pohybu a chladné vody, pak je také kompresní terapie a farmaceutická léčba. K metodám alternativních invazivních metod patří laser a radio-frekvence, nově pak žilní lepidlo.

Výhodou posledně jmenované metody je, že není potřeba žádné umrtvení. Lepidlo se do nemocné žíly aplikuje po kapkách. „Něco jako vteřinové lepidlo, rychle to funguje,“ vysvětluje s tím, že léčba je vhodná pro pacienty, kteří nechtějí do nemocnice.

„Všechny metody nějakým způsobem fungují, a fungují dobře,“ zdůrazňuje Vlachovský s tím, že mezi metodami není rozdíl stran návratnosti, ani klasická metoda, ani žilní lepidlo nezaručí, že se onemocnění vyřeší napořád.

Jak cvičit žilní gymnastiku? A co to jsou bércové vředy? 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.