Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR. O čem si naposledy povídal s Lucií Výbornou?
Profesor Zahradník rád přirovnával vědu k umění. Ani od jednoho se nelze jednoduše odpoutat, tvrdil uznávaný kvantový chemik. „Stejně jako spisovatel nebo malíř nezačne v pokročilém věku odpočívat, tak i já stále pracuji,“ prozradil Lucii Výborné před několika lety recept na svoji vitalitu. Rudolf Zahradník zemřel v sobotu odpoledne ve věku 92 let. Poslechněte si jeho poslední rozhovor na Radiožurnálu.
„Dokud chemik dýchá, jeví nějaké intelektuální rysy a vstane ze židle, tak pracuje,“ domnívá se Rudolf Zahradník a podotýká, že i on sám proto zůstává aktivní. Odřízl se však od moderních technologií. „Mám rád tužku tvrdosti HB a plnící pero,“ přiznává se s tím, že chemie je pro něj stále potěšením.
Současně nastiňuje vývoj chemie v historii. „Myslím, že nedívat se do minulosti je hřích. Často se setkávám s mladými lidmi, kteří si počínají, jako by chemie začala právě jejich činy,“ zmiňuje a zamýšlí se nad rolí chemie v 19. století. „Tehdy nastal její rozmach a také emancipace. Chemici začali vytvářet barviva pro textilní průmysl, ale brzy vymysleli také acylpyrin nebo lék proti syfilitidě,“ připomíná Rudolf Zahradník.
I kvůli vynalezeným lékům považuje chemii za úchvatnou vědu. „Musí se však dělat pořádně, aby neznečišťovala životní prostředí,“ dodává a zamýšlí se také nad rolí kvantové mechaniky. „Pomocí jejích výpočtů zjistíme to, co bychom museli ověřovat experimentem,“ popisuje.
Co si myslel o amaterizaci různých oborů, která postihla také chemii? Jak vnímal události okolo neutrin, která měla letět rychleji než světlo, ale nakonec se jejich objev neprokázal? A proč kritizoval novodobé ministry školství? I to se dozvíte při poslechu celého rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.