Zemřel bývalý šéf české sekce rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Poslechněte si archivní rozhovor
Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. Poslechněte si archivní rozhovor s Pavlem Pecháčkem z roku 2010 k výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa.
V roce 2010 slavila Svobodná Evropa 60. výročí založení. Tento významný den okomentoval v dopoledním vysílání Radiožurnálu Pavel Pecháček, dlouholetý ředitel české sekce Svobodné Evropy, který působil jako poradce prezidenta tohoto rádia. Zkušební vysílání na našem území začalo v Den nezávislosti, tedy 4. července 1950, pravidelné pak 1. května 1951.
Čtěte také
„Nejprve šlo o hudební programy,“ vysvětluje Pecháček s tím, že se na jeho přípravě podílel i slovenský redaktor Šebesta. Poté se k hudbě připojovaly zprávy, které měly často trochu zpoždění. „Šlo nám o to, aby se lidé dozvěděli pravdu, a tak jsme každou událost ověřovali ze dvou pramenů,“ popisuje způsob práce Pavel Pecháček s tím, že Svobodná Evropa podpořila svými vysílači v roce 1968 Československý rozhlas.
Pokus o únos syna
„V roce 1968 dostali místo ve Svobodné Evropě i členové komunistické strany,“ přiznává Pavel Pecháček a dodává, že v té době už nešlo o skutečné komunisty. Nově přijatí lidé se prý značně změnili a často razili podobné názory, které zastávali i tradiční redaktoři Svobodné Evropy. Nabízí se otázka, kolik pracovalo v rádiu agentů Státní bezpečnosti.
„Po roce 1989 jsem byl překvapen, jak jich bylo málo,“ odpovídá. Sám Pavel Pecháček totiž předpokládal, že jich bylo mnohem víc. Přesto zmiňuje i tragédii, která Svobodnou Evropu postihla, totiž pumový útok. Ve vysílání se nevyhnul ani popisu plánovaného pokusu o únos jeho syna.
Sportovní reportáže
Pavel Pecháček zavzpomínal i na své působení v Československém rozhlasu. „Pracoval jsem jako externista a věnoval jsem se především sportovním reportážím. Naštěstí nikdo neudal, že jsem synem emigranta,“ vzpomíná. Své rodiče neviděl 20 let.
„Po dlouhé době jsem se s nimi setkal a oni mi představili mou šestnáctiletou sestru, která se jim narodila ve Spojených státech,“ nastiňuje pohnutý osud rodiny.
Poradce prezidenta Svobodné Evropy Pavel Pecháček se ve vysílání dotkl i své emigrace v roce 1968, spolupráce se svým otcem, který působil jako prezident Svobodné Evropy, nebo událostí roku 1989. Nejen to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Související
-
Zemřel Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa
Ve věku 82 let zemřel v USA novinář Pavel Pecháček. Přes 12 let byl ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa.
-
Karel Hvížďala: Pavel Tigrid, výjimečný exulant
Výjimečný byl novinář Pavel Tigrid, zakladatel nejprestižnějšího exilového periodika Svědectví, tím, jak se lišil od většiny poúnorové emigrace. Ta jen krasosmutnila.
-
Ross Johnson: Komentáře Svobodné Evropy podporovaly socialismus s lidskou tváří
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Ross Johnson.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.