Zemřel bývalý šéf české sekce rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Poslechněte si archivní rozhovor
Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. Poslechněte si archivní rozhovor s Pavlem Pecháčkem z roku 2010 k výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa.
V roce 2010 slavila Svobodná Evropa 60. výročí založení. Tento významný den okomentoval v dopoledním vysílání Radiožurnálu Pavel Pecháček, dlouholetý ředitel české sekce Svobodné Evropy, který působil jako poradce prezidenta tohoto rádia. Zkušební vysílání na našem území začalo v Den nezávislosti, tedy 4. července 1950, pravidelné pak 1. května 1951.
Čtěte také
„Nejprve šlo o hudební programy,“ vysvětluje Pecháček s tím, že se na jeho přípravě podílel i slovenský redaktor Šebesta. Poté se k hudbě připojovaly zprávy, které měly často trochu zpoždění. „Šlo nám o to, aby se lidé dozvěděli pravdu, a tak jsme každou událost ověřovali ze dvou pramenů,“ popisuje způsob práce Pavel Pecháček s tím, že Svobodná Evropa podpořila svými vysílači v roce 1968 Československý rozhlas.
Pokus o únos syna
„V roce 1968 dostali místo ve Svobodné Evropě i členové komunistické strany,“ přiznává Pavel Pecháček a dodává, že v té době už nešlo o skutečné komunisty. Nově přijatí lidé se prý značně změnili a často razili podobné názory, které zastávali i tradiční redaktoři Svobodné Evropy. Nabízí se otázka, kolik pracovalo v rádiu agentů Státní bezpečnosti.
„Po roce 1989 jsem byl překvapen, jak jich bylo málo,“ odpovídá. Sám Pavel Pecháček totiž předpokládal, že jich bylo mnohem víc. Přesto zmiňuje i tragédii, která Svobodnou Evropu postihla, totiž pumový útok. Ve vysílání se nevyhnul ani popisu plánovaného pokusu o únos jeho syna.
Sportovní reportáže
Pavel Pecháček zavzpomínal i na své působení v Československém rozhlasu. „Pracoval jsem jako externista a věnoval jsem se především sportovním reportážím. Naštěstí nikdo neudal, že jsem synem emigranta,“ vzpomíná. Své rodiče neviděl 20 let.
„Po dlouhé době jsem se s nimi setkal a oni mi představili mou šestnáctiletou sestru, která se jim narodila ve Spojených státech,“ nastiňuje pohnutý osud rodiny.
Poradce prezidenta Svobodné Evropy Pavel Pecháček se ve vysílání dotkl i své emigrace v roce 1968, spolupráce se svým otcem, který působil jako prezident Svobodné Evropy, nebo událostí roku 1989. Nejen to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Související
-
Zemřel Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa
Ve věku 82 let zemřel v USA novinář Pavel Pecháček. Přes 12 let byl ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa.
-
Karel Hvížďala: Pavel Tigrid, výjimečný exulant
Výjimečný byl novinář Pavel Tigrid, zakladatel nejprestižnějšího exilového periodika Svědectví, tím, jak se lišil od většiny poúnorové emigrace. Ta jen krasosmutnila.
-
Ross Johnson: Komentáře Svobodné Evropy podporovaly socialismus s lidskou tváří
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Ross Johnson.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...