Zelený zákal se dá zastavit, pokud ho rozpoznáte včas
Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Jeho poškození přitom mívá fatální následky. Neléčený zelený zákal může způsobit i úplnou ztrátu zraku. Zákeřnost choroby navíc spočívá v tom, že o něm zpočátku nemocný vůbec neví. Když se glaukom rozvine, dochází téměř k nepostřehnutelným výpadkům zorného pole a později i k poruchám periferního vidění. To už je ale stav, se kterým lékaři nemohou nic dělat.
Jak zelený zákal vzniká, se dodnes přesně neví, říká doktor Pavel Kožner z Oční kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce: „Je to neurodegenerativní onemocnění, které vede k úbytku nervových vláken a neuronů na sítnici, které předávají informace z tyčinek a čípků, což jsou světločivné elementy. Dále jdou přes vlákna do mozku. Stavů, které to mohou způsobit, je obrovské množství. Ví se velmi přesně, že určitá míra je vázána na dědičnost. Když u vás někdo zelený zákal měl, pravděpodobnost, že se objeví i u vás, je vysoká.“
Doktor Kožner dodává, že v počátečních stádiích se glaukom nijak neprojevuje: „Počínající zelený zákal člověk není schopen poznat sám od sebe. Pokud tedy nemáte v rodině někoho, kdo zelený zákal má, což by vás mělo dovést k lékaři i velmi časně – třeba v mládí, většinou se u pacientů zjistí kolem pětačtyřicátého roku, kdy lidé potřebují brýle na blízko. Navštíví tedy očního lékaře. Ten může zjistit třeba zvýšený nitrooční tlak nebo najde určitý typický nález na zrakovém nervu.“
Léčba zeleného zákalu je podle doktora Kožnera dlouhodobá a navíc značně problematická: „Záleží vždy na tom, jaký typ zeleného zákalu pacient má. Pokud je to ten typ, kdy je zvýšený nitrooční tlak, existují preparáty, kapky, které tento tlak snižují a dlouhodobě tím působí jako prevence před zhoršováním stavu.“
Jednou z alternativ je také operace očí: „Ta má za cíl opět snížit nitrooční tlak a to tak, že nitrooční tekutina odtéká rychleji. Máme celou řadu možností, jak zelený zákal léčit. Jsme schopni ho zastavit, zpomalit, ale nikoliv vyléčit,“ říká Pavel Kožner.
Ve většině případů choroba napadne postupně obě oči: „Problémem zeleného zákalu je, že mizí zorné pole. Tak se to projevuje v pokročilém stádiu, že vlastně nevidíte periferně. Někteří lidé to jsou schopni rozpoznat a přijdou hned na konzultaci, jiní to nepoznají a výsledkem může být například až trubicové vidění, kdy koukají jako přes rourku. To je samozřejmě pozdě, protože už s tím nedokážeme nic dál dělat,“ vysvětluje doktor Kožner. Kdo prevenci podcení a s očima k lékaři nechodí vůbec, u toho může neléčený zelený zákal vést až ke slepotě.