Zastropování energií může stát až 250 miliard, ani tak ale nízkopříjmovým nepomůže, varuje Daniel Prokop

14. září 2022

Česká vláda zastropovala ceny energií a už i Evropská komise navrhuje zastropovat ceny elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů. Opatření má přinést členským zemím 140 miliard EUR. Společnost PAQ Research zpracovala analýzu, co se stane českým domácnostem při zvýšení cen energií o 50, 100 a 200 %. „Pokud by se výdaje zvýšily o 200 %, zhruba 25 % lidí by mělo větší výdaje než příjmy,“ popisuje Daniel Prokop. „Kromě zastropování bude třeba zavést i nějaký cílený tarif,“ dodává. 

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

Život k nezaplacení (logo)
autoři: Jan Pokorný , Daniel Prokop , agf
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová