Zastropování energií může stát až 250 miliard, ani tak ale nízkopříjmovým nepomůže, varuje Daniel Prokop
Česká vláda zastropovala ceny energií a už i Evropská komise navrhuje zastropovat ceny elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů. Opatření má přinést členským zemím 140 miliard EUR. Společnost PAQ Research zpracovala analýzu, co se stane českým domácnostem při zvýšení cen energií o 50, 100 a 200 %. „Pokud by se výdaje zvýšily o 200 %, zhruba 25 % lidí by mělo větší výdaje než příjmy,“ popisuje Daniel Prokop. „Kromě zastropování bude třeba zavést i nějaký cílený tarif,“ dodává.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Kdo může za drahé energie? Vliv Německa se démonizuje, říká analytička
Ministři unijních zemí se na mimořádné schůzce svolané Českém shodli, jakým způsobem zasáhnout do trhu s elektřinou. „Je to signál trhu i Putinovi, že se EU neštěpí.“
-
Malé firmy jsou na velkých závislé, i těm musí stát s cenami energií pomoci, vyzývají odboráři
Vláda se shodla na zastropování cen za energie pro domácnosti a malé podnikatele. Průmysl na rozhodnutí o pomoci čeká. Jakou pomoc žádají svazy? Poslechněte si rozhovor.
-
Prouza: Vláda musí přijít s podpůrným programem i pro firmy. Řada z nich omezuje výrobu
Úsporný tarif na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií, který včera schválila vláda, se týká jen bydlení. Pro malé a střední podnikatele určený není.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.