Záhada jménem placebo efekt. Opravdu dokáže víra uzdravit?

13. říjen 2016
Encyklopedie Radiožurnálu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Léky. Ilustrační foto
0:00
/
0:00

Placebo je látka, která je pacientovi podávána jako lék. Na rozdíl od běžných léčiv však neobsahuje žádné účinné látky, často se nejedná o nic více než obyčejný cukrový bonbón. To, co je však u placeba zásadní, je víra pacienta, že mu záhadná pilulka může pomoci.

Protože psychika ovlivňuje fyzický stav, víra a očekávání pacienta v uzdravení mnohdy skutečně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu. Tento efekt je nazýván placebo efektem.


Co jste nevěděli o placebu
– Většinou se tvrdí, že placebový efekt léku je vyšší, jestliže má lék výbornou pověst, je podán autoritou, injekčně a je drahý.
– Naopak jestliže má lék špatnou pověst, může působit jako nocebo (z latinského nocere – škodit).
– Je prokázána aktivace endogenního opioidního systému v mozku důsledkem požití placeba, což vede ke skutečnému zmírnění bolesti.

O skutečném fungování placeba pojednává řada odborných studií. Ukázalo se například, že vlivem kladného očekávání začne tělo některých pacientů produkovat hormony a látky, které skutečně přispívají ke snížení bolesti, navození spánku nebo duševního klidu.

Placebo efekt je pozorován až u 30 % pacientů, podávání placeba je rovněž součástí klinického testování nových léčiv, kdy je potřeba rozlišit, jaké účinky jsou skutečnými účinky nového přípravku a jaký vliv má kladné očekávání pacientů ohledně testovaného léku.

Výraz „placebo“ je odvozen z latinského „placere“, líbit se. Tisíciletá historie medicíny byla prakticky jednou velkou historií placeba, neboť většina léků užívaných ve středověké a starověké medicíně ve skutečnosti neobsahovala žádné účinné látky.

autor: ČRo
Spustit audio