Za rok stát odebere rodinám 1700 dětí, pouze pět procent z nich je skutečně ohroženo, varuje klinický psycholog
Profesor lékařské psychologie Radek Ptáček je jedním z autorů iniciativy 8000 důvodů, která usiluje o změnu přístupu k zanedbávaným dětem. Nejčastějším řešením nefunkční rodiny je odebrání dítěte, upozorňuje. Jen nepatrná menšina zanedbávání se děje úmyslně, většinou jde o nekompetenci rodičů. Stát by měl těmto rodinám pomáhat. Naučit je, jak hospodařit, podle zkušeností ze Západu trvá měsíce. Na to není nutné měnit zákony, pouze myšlení lidí.
Související
-
Ohrožené děti místo u pěstounů končí v ústavech. Pro stát je to přitom nevýhodné
V Česku chybí pěstouni, kteří by se starali o ohrožené děti. Ty končí v ústavech. Proč se nedaří přivádět k pěstounství nové zájemce? Odpovídá Jaroslav Hroch z ČRo.
-
Na názor se vás nikdo neptá, říká muž, který prošel šesti dětskými domovy
Dvacetiletý Ladislav Samek strávil dětství v institucích náhradní péče. Založil organizaci Děti v akci, která pomáhá dětem v ústavech. Nejdůležitější je prý zájem ředitelů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.