Za protektorátu fotbal zaznamenal rozvoj jako nikdy předtím, popisuje sportovní publicista
„V Berlíně chtěli sportu v protektorátu Čechy a Morava poskytnout autonomii, ale úřady v Česku byly striktnější. Ve fotbale viděli bezpečnostní riziko,“ popisuje autor knihy Bican proti Hitlerovi Zdeněk Zikmund situaci za druhé světové války. „Návštěvnost kopané se v období protektorátu zdvojnásobila. Na pražské derby nepřišlo nikdy méně než 30 tisíc diváků,“ říká sportovní publicista. Jakou roli sehrál ve sportu Vlasta Burian? A jaké sporty provozovali nacističtí pohlaváři?
Související
-
Nejslavnějším rakouským fotbalistou byl Čech. Rodák z Kozlova ale zemřel za podivných okolností
Matthias Sindelar, reprezentant Rakouska, je dodnes považován za nejúspěšnějšího rakouského fotbalového hráče. Ale byl to opravdu Rakušan?
-
Sport za protektorátu jako ventil pro lidi. Vítězství nad Německem ale nebylo žádoucí
Sport často nahrazuje politiku. V našich dějinách najdeme mnoho příkladů. Tím nejznámějším jsou hokejové zápasy Československa se SSSR z jara 1969. Jak to bylo za války?
-
Střílel góly jako na běžícím pásu a odmítl nabídku Hitlera....
Josefa Bicana, který by dnes oslavil 100. narozeniny, známe proto, že byl vynikajícím českým fotbalistou. Ale nejen českým a nejen fotbalistou. Na jeho příběhu by s...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.