Za protektorátu fotbal zaznamenal rozvoj jako nikdy předtím, popisuje sportovní publicista
„V Berlíně chtěli sportu v protektorátu Čechy a Morava poskytnout autonomii, ale úřady v Česku byly striktnější. Ve fotbale viděli bezpečnostní riziko,“ popisuje autor knihy Bican proti Hitlerovi Zdeněk Zikmund situaci za druhé světové války. „Návštěvnost kopané se v období protektorátu zdvojnásobila. Na pražské derby nepřišlo nikdy méně než 30 tisíc diváků,“ říká sportovní publicista. Jakou roli sehrál ve sportu Vlasta Burian? A jaké sporty provozovali nacističtí pohlaváři?
Související
-
Nejslavnějším rakouským fotbalistou byl Čech. Rodák z Kozlova ale zemřel za podivných okolností
Matthias Sindelar, reprezentant Rakouska, je dodnes považován za nejúspěšnějšího rakouského fotbalového hráče. Ale byl to opravdu Rakušan?
-
Sport za protektorátu jako ventil pro lidi. Vítězství nad Německem ale nebylo žádoucí
Sport často nahrazuje politiku. V našich dějinách najdeme mnoho příkladů. Tím nejznámějším jsou hokejové zápasy Československa se SSSR z jara 1969. Jak to bylo za války?
-
Střílel góly jako na běžícím pásu a odmítl nabídku Hitlera....
Josefa Bicana, který by dnes oslavil 100. narozeniny, známe proto, že byl vynikajícím českým fotbalistou. Ale nejen českým a nejen fotbalistou. Na jeho příběhu by s...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...