Z archivu Karla Kryla. Co skrývá zpěvákova pozůstalost?
Konverzace na dálku. Kryl ve Svobodné Evropě pouštěl tvorbu zakázaných autorů a odpovídal na dopisy posluchačů
Západní kapely i zakázanou tvorbu československých písničkářů pouštěl Karel Kryl v rádiu Svobodná Evropa od své emigrace až do roku 1991. Jeho padesátiminutové relace ladili i jeho příznivci v Československu. Přes krycí adresy mu do rádia v Mnichově psaly i mladé fanynky.
Nejprve ve čtvrtek a poté i o víkendu se z rádia Svobodná Evropa ozýval hlas Karla Kryla uvádějící „padesátku“: „Otylé mraky plují ze Západu, emigrujíce, blbci, na Východ,“ glosuje Kryl v jednom ze záznamů.
Vysílání zakázaného
„Nelze si to představovat tak, že by Karel Kryl pouštěl pouze své vlastní písničky, zařazoval do vysílání i různé zakázané československé písničkáře, ale také zcela současnou západní hudbu,“ uvádí historik Jakub Šlouf z Národního archivu.
Hudbu kombinoval Kryl ve vysílání s přednesem básní a zpravodajstvím z hudebních a kulturních exulantských kruhů. V roce 1983 si například povídal s hercem Pavlem Landovským.
Čtěte také
Na dochovaném záznamu tohoto rozhovoru Kryl informuje posluchače o premiéře Landovského hry Arest v Akademickém divadle ve Vídni. Kryl s Landovským vtipkují na téma těžkého života v exilu.
Dochované vzpomínky
V 80. letech se Kryl posluchačům hlásil ve zvláštním pořadu Odpovědná. Jednalo se o pořad s odpovědmi na divácké dotazy, které přes různé krycí adresy chodily do Svobodné Evropy. Krylovi chodily dopisy s žádostmi o zaslání desek, o puštění konkrétních písní, nebo soukromé a politické názory, na které Kryl ve vysílání reagoval.
Zejména mladé dívky se Krylovi svěřovaly se svými starostmi, například s ním diskutovaly o náboženství. Právě jednu takovou nahrávku se vzkazem představuje výstava Ahoj, občani!, kterou pořádá od 17. listopadu v Domě u zlatého prstenu Národní archiv s Muzeem města Prahy.
Fanouškovská základna
Mezi československou mládeží tehdy rostla specifická skupina příznivců Karla Kryla, která šířila jeho písně. Tato komunikace s příznivci na dálku přes Železnou oponu inspirovala Kryla i k tvorbě – napsal tak třeba píseň Martině v sedmi pádech.
Do Prahy se Karel Kryl vrátil až 30. listopadu 1989. Součástí výstavy Ahoj, občani! je i oblečení, ve kterém tehdy do Prahy přiletěl.
Velký ohlas vyvolalo Krylovo vystoupení 3. prosince na koncertu Pro všechny slušný lidi a hlavně když při demonstraci na Václavském náměstí zazpíval s Karlem Gottem státní hymnu.
Proč toho později litoval? To se dozvíte v závěrečném dílu seriálu Z archivu Karla Kryla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.