Vzácní 2. série: Příběhy lidí s nevšední nemocí

Miroslav se vzácnou polypózou: Bez umělého vývodu střev bych nežil

Asi před deseti lety 71letý Miroslav z Hodonínska objevil krev ve stolici. Při kolonoskopickém vyšetření lékaři zjistili, že má tlusté střevo extrémně plné polypových výrůstků. Do měsíce podstoupil operaci a začal žít s umělým vývodem. Dnes v rodném Kyjově a okolí pomáhá lidem, kteří jsou čerstvě po operaci a často psychicky na dně.

Čtěte také

„Familiární polypóza je onemocnění, kdy se ve sliznicích těla tvoří polypy. Přišel jsem o celé tlusté střevo, ale stomie mi zachránila život,“ usmívá se Miroslav, který se se stomickým pytlíkem naprosto srovnal: „Střevo se musí vyšít na povrch těla, otvor na břiše je asi 12 milimetrů veliký,“ popisuje.

Stomický sáček má velikost dlaně a zhruba půllitrový objem. „Je to takový lepší igelit v tělové barvě,“ukazuje svoji pomůcku Miroslav. Na těle drží díky nalepovací podložce, která obklopuje umělý vývod a nepropustí žádnou tekutinu. Na podložku se pak připevní sáček. „Přes oblečení pytlík není vidět, pokud není plný,“ dodává Miroslav.

Bazén bez problému, sauna ne

Stomický sáček drží pomocí nalepovací podložky, která nepropustně obklopuje otvor vývodu střeva

Pomůcku čistí asi 6krát denně, a když ví, že bude cestovat, méně jí: „Když jdu mimo domov, tak počítám s tím, že si nebudu moct někde odskočit. Jinak se doporučuje alespoň nějaká dieta, aby se neobjevovalo nadýmání nebo průjem. Přeci jen chybí celé tlusté střevo, nemám ani konečník.“

Pacienti s umělým vývodem se můžou běžně pohybovat, stomická pomůcka je nijak neomezuje. Miroslav třeba běžně jezdí na kole. Připouští ale, že třeba některé sauny nebo lázně stomiky odmítají, návštěva bazénu je naopak většinou bez problémů.

První měsíc je hrozný

Miroslav pomáhá v Informačním a poradenském centru pro stomiky lidem těsně po operaci. „Po zákroku jsou na tom lidé zle, stejně jako jsem byl já. Většinou nemají zájem o nic. První měsíc po operaci je opravdu hrozný, ale pak už je to brnkačka. Chce to jen čas. Je to o psychice,“ ujišťuje.

V Česku žije asi 12 tisíc lidí s umělým vývodem střev. Podle pacientské organizace sdružující stomiky České ILCO má část z nich stomii jen dočasnou. Stomický pytlík nosí lidé na břiše nejčastěji po závažných zánětech střev nebo po rakovině.

Spustit audio