Vývojář, sochař nebo průmyslník. Znáte příběhy Čechů ve světě slavnějších než doma?

Kytarové krabičky vyrábí v dílně na kraji města. Vývojář Salva pracuje i pro Hammetta ze skupiny Metallica

Jeho jméno je ve světě pojmem. Minimálně v tom muzikantském. Vývojář Antonín Salva z Českých Budějovic vyrábí kytarové pedály a takzvané efekty pro nejslavnější rockové kapely. Na jeho krabičky hraje třeba kytarista Kirk Hammett ze skupiny Metallica.

„Na začátku jsme pedály často ladili přímo s muzikantem, ale bylo období covidu a nedalo se cestovat, tak jsme se naučili spoustu věcí ladit na dálku,“ popisuje vývojář spolupráci s kytaristou Hammettem.  

Antonín Salva původně působil jako obchodní zástupce a s pájkou pracoval doma po nocích. Postupně se o jeho umu začali dozvídat muzikanti z celého světa. Třeba Wolf Hoffmann z německé legendy Accept nebo Billy Corgan ze Smashing Pumpkins.

Kytarové moduly

Salva začal také jako vývojář spolupracovat s americkou firmou KHDK, která vyrábí kytarové krabičky. Od roku 2013 už je naplno na volné noze.

Pod vlastní značkou Salvation Audio vedle kytarových pedálů vyrábí a upravuje také kytarové moduly, což jsou zmenšené předzesilovače. Místo toho, aby měl za sebou kytarista zapojených třeba deset velkých zesilovačů a beden různých značek, má všechno pohromadě v jednom zapojení. Navíc dosáhne úplně stejného zvuku, jaký mají originály.

V poslední vyvíjel třeba pedály pro slavnou polskou black metalovou kapelu Behemoth nebo americkou kapelu Limp Bizkit. Jeho klientem byl třeba i zesnulý kytarista Radim Hladík. Byl to vůbec první uživatel Salvova pedálu, kde je místo klasického knoflíku skejtové kolečko a muzikant ho tak může ovládat nohou během hraní.

autoři: Petr Kubát , prh
Spustit audio