Vytápění bytových domů

13. říjen 2004
Trendy

V České republice je v současné době zhruba 85 procent bytů vytápěno ústředním topením. Z toho je 80 procent energií vedeno dálkově. Tyto domácnosti jsou tak potencionálně ohroženy, protože jsou na dodávkách tepla plně závislé. Jakýkoliv výpadek pak znamená dramatický zásah do jejich životů. Odborníci prý ale znají způsob, jak v takových situacích teplo zajistit. Více zjišťovala Silvie Králová.

Podle Miloše Smoly, obchodně technického ředitele Sdružení podnikatelů ve stavebnictví, je řešení jediné: vymanit se ze situace, kdy je spotřebitel v područí jediného zdroje. Takovou možnost prý nabízejí takzvané rezervní komíny.

Miloš Smola: Komín, který je trvale zabudovaný, nebo dodatečně zabudovaný do objektu, na který lze připojit buď už dopředu, nebo ex post, tedy dodatečně v případě potřeby zdroj, který člověku energii nahradí, kde se může buď provizorně, nebo i při jiném využití dlouhodobě, ohřát, uvařit si, usušit se a tak dále.

Povinnost napojení každého bytu na rezervní komín byla v naší legislativě zakotvena po dlouhá léta. V 50. letech, s nástupem panelové technologie, byla z Československých norem vypuštěna. Od té doby se prakticky většina domů stavěla a staví bez rezervních komínů. Podle Miloše Smoly je ale možné komín do dokončených bytových domů zabudovat.

Miloš Smola: Ano, to existuje. Těch případů existuje už dnes celá řada, nejsou jenom v Praze, nebo ve velkých městech, je to i v menších městech. Jsou systémy, komínové systémy, které se budují, na které se napojují malé kotelny, na které se mohou napojovat i jednotliví spotřebitelé. Jsou případy, kdy si to bytová družstva, nebo společenství nájemníků, kteří si dnes vzali byty do svého vlastnictví, že se odpojují od centrálních zdrojů a z hlediska ekonomické výhodnosti přecházejí na tento systém topení.

Každého asi napadne, o kolik se prodraží stavba nového bytového domu, v němž se počítá právě s výstavbou rezervního komínu. Podle statistických údajů přijde takový komín na 0,73 procenta z celkové ceny domu. Dodatečná dostavba rezervního komínu do již stojícího domu prý není o nic nákladnější.

Miloš Smola: Existují technická řešení, která vycházejí z toho, že se musí budovat v podstatě za provozu, že se musí budovat tak, aby to bylo co nejrychleji hotovo. Jsou to v podstatě skládačky, stavebnice. Na stavebních veletrzích, které navštěvují nejen odborníci, ale i široká veřejnost, která se zajímá o stavění, jsou tyhle systémy k vidění a já se nedomnívám, že ten rozdíl cenový je tak veliký, že by stálo za to vyčíslovat ho jiným způsobem, než těch 0,7 procenta. Dokonce bych si troufnul tvrdit, že tyhle ty systémy, které se zabudovávají, jsou jednodušší a tím že jsou jednodušší, tak jsou i lacinější.

To zda by měly být rezervní komíny opět součástí technických norem je asi otázkou delší diskuse. Mnohem důležitější ale je, aby se o tomto řešení vědělo.

Miloš Smola: Maximum potencionálních stavebníků, ale i těch kteří už bydlí, by mělo vědět, k čemu všemu jim může sloužit. Protože je to záležitost různých havárií, je to záležitost cenových vzrůstů energií, které v současné době používáme, je to možnost využití alternativních zdrojů tepla, které jsou na vzestupu, čili těch hledisek je celá řada.

autor: sik